Nejvýkonnější grafické karty rodiny AMD Radeon nesou označení HD38xx. Dnešní oběť už podle označení 3650 tedy nepatří do první linie, a spíš než hráče počítačových her zaujme multimediálně závislé. Po technologické stránce je totiž s rychlejšími a dražšími „třicet osmičkami“ shodná, umí proto hardwarově dekódovat video ve formátu H.264 a VC-1, kterých je využíváno na nosičích Blu-ray a HD DVD.

Jako vejce vejci - téměř

Specifikace Radeonu HD3650 vypadají velmi podobně jako parametry o generaci staršího Radeonu HD2600XT. Rozdíly tu však najdeme. Jádro je vyráběno pokročilejším 55nm postupem, který zaručuje nižší tepelné ztráty. Na druhé straně je překvapující, že takt jádra mají karty stanoven jen na 725MHz, neboť starší 65nm Radeony pracovaly na 800MHz. Výpočetních jednotek je stejně v obou případech (120), ovšem 3650 umí pracovat se Shader modelem 4.1.

Střední proud dnes okupují bratranci série 38xx, na naší kartu tak zbývá vstupní segment trhu, kde je očekávána především příjemně nízká cena. I kvůli ní se používají paměti typu DDR3, ale také DDR2. Pokud má karta 512MB paměti, je velmi pravděpodobné, že bude osazena právě pomalejšími DDR2 moduly. Ty jsou mnohem pomalejší (takt většinou 1GHz namísto 1,6GHz u DDR3) a při šířce paměťové sběrnice 128 bitů je to velmi znát. Pokud by měla karta sloužit i ke spuštění nějaké té hry, je lepší volit 256MB verzi s pamětí typu DDR3.

Prohlídka modelu ASUS EAH3650

Karta vychází z referenčního návrhu, kterého využívá většina výrobců. Od ostatních se proto odlišuje především mohutným žlutým chladičem. Abych pravdu řekl, tak na první pohled moc žlutě nepůsobí, je z velké části překrytý plastovým krytem, který by měl pomoci zlepšit proudění vzduchu, Jenže zároveň zakrývá část žeber a tím snižuje efektivitu řešení.

Díky rozměrnějšímu ventilátoru bych čekal nízkou hlučnost, ovšem není to tak docela pravda. Větráček nelze regulovat, točí se konstantní, nutno dodat zbytečně vysokou, rychlostí. Vyzkoušel jsem ručně přepojit ventilátor na 5V napájení, kde se ještě pořád točí, na uchlazení karty stačí a navíc je prakticky neslyšitelný.

Pro monitory se na kartě nachází dva DVI-I konektory doplněné jedním S-video výstupem. Přítomny jsou taktéž dvě redukce. První pro analogový D-Sub výstup se bude hodit těm z nás, kteří nemají na monitoru digitální vstup. Druhá potom mění DVI v HDMI konektor, kterým propojíte počítač třeba s televizorem nebo AV recieverem.

Výkon ve hrách

Přestože není karta zaměřena primárně na hráče, i tak jsem ji podrobil testu ve dvou hrách a syntetickém benchmarku. Proti ní jsem postavil silnější Radeon HD3850 a konkurenční GeForce 8600GTS. Testovalo se v rozlišení 1680x1050 kromě programu 3DMark06, kde bylo ponecháno implicitní rozlišení 1280x1024.

Radeon HD3650 je papírově nejslabší, a stejně tak i dopadl. Na druhou stranu je nutno si uvědomit, že jde o low-end kartu, které většinou nenabízejí na vyšší úroveň detailů a vyšší rozlišení plynulou hratelnost. Ovšem 3650 dosahuje průměrně 32 snímků za vteřinu, a lze si na ní zahrát bez ústupků.


Ve hře Bioshock v systému Vista jednoznačně vede Radeon HD3850. Slabší kartu předstihne ve výkonu dvounásobně, což přibližně i odpovídá pořizovací ceně. Na 3650 je hra hratelná pouze v případě, že snížíte rozlišení nebo detaily. Ale i tak je výkon překvapivě dobrý.

Syntetický test jen potvrzuje postavení grafické karty vůči konkurentům. S dražší 3850 se zkrátka nemůže rovnat, zatímco GeForce 8600GTS je sice lepší, ovšem znatelně dražší, spíš na úrovni Radeonu 3850.

Závěrečné hodnocení

Společnost AMD s grafickou kartou HD3650 nešlápla vedle. Ačkoliv není silnější než její předchůdce, prodává se velmi levně, varianta s 256MB DDR3 okolo 1 500Kč s daní, což z ní v kombinaci s nízkou spotřebou elektrické energie a schopnosti dekódovat HD video dělá atraktivní zboží. Škoda proto hlučnějšího chlazení, kterým firma ASUS svůj model EAH3650 vybavila.