Hlavní obsah

Windows 8 si lidé budou moci zdarma vyzkoušet v únoru

Společnost Microsoft nabídla letos v září vývojářům a partnerům ke stažení testovací verzi Windows 8. Široká veřejnost si bude moci tento operační systém vyzkoušet už příští rok v únoru, a to samozřejmě bezplatně. Potvrdil to viceprezident Microsoftu Antoine Leblond.

Windows 8 si lidé budou moci zdarma vyzkoušet v únoru

Veřejná testovací verze Windows 8 by se neměla příliš lišit od finální verze. Tu plánuje americký softwarový gigant uvést, podle neoficiálních informací, ve třetím čtvrtletí příštího roku. Ještě před Vánocemi by se tak na trhu měly objevit první notebooky a počítače s tímto systémem.

Počítá se také s tím, že se objeví první tablety s Windows 8. Novinka totiž bude fungovat také na přístrojích s energeticky úspornými procesory typu ARM. Právě ty jsou kvůli vyšší výdrži baterie často instalovány do většiny počítačových tabletů. Doposud přitom operační systém Windows fungoval především na procesorech od AMD a Intelu.

Uživatelské prostředí nových Windows je velice podobné již dříve představenému mobilnímu systému Windows Phone 7. Řeč je například o uzamčené obrazovce, na které jsou kromě fotografie zobrazeny datum, čas a naplánované schůzky.

Pracovní plochu nahradila obrazovka s názvem Start, která v dlaždicích seskupuje nejpoužívanější programy. Mezi jednotlivými dlaždicemi se přitom může uživatel pohybovat pouhým pohybem prstu ze strany na stranu. Pochopitelně pouze u počítačů s dotykovým displejem.

Vlastní dlaždici by v novém operačním systému měl mít každý program a lidé si budou moci nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače, nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti.

Přímo ve Startu pak bude možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky. Mezi dlaždice s programy bude možné umístit i takzvané widgety. Ty nejsou ničím novým pro majitele Windows 7 a starších Vist. Jedná se o buňky, ve kterých se zobrazují například informace o počasí, kalendáři, akciích a kurzech.

Prostředí starších Windows zůstalo

Zobrazení v dlaždicích působí velice přehledně a úhledně. Především pro majitele počítačových tabletů je téměř dokonalé. Otázkou však zůstává, jak tuto dramatickou změnu přijmou uživatelé počítačů a notebooků, pro které to bude proti starším Windows velice dramatická změna.

Naštěstí se Microsoft poučil ze svých chyb, které absolvoval už při představení Vist. Připomeňme, že velká část uživatelů tehdy odmítla přejít na nový systém z populárních XPček právě kvůli dramatické změně vzhledu a uživatelského prostředí.

To by ale v případě Windows 8 nastat nemělo, protože tradiční rozhraní Windows s lištou, plochou a nabídkou Start zde nechybí. Pouze je při prvním spuštění skryto za přehlednými dlaždicemi. V nastavení operačního systému by ale neměla chybět možnost uživatelské prostředí natrvalo "přepnout“ do staršího režimu.

Tradiční rozhraní Windows se aktivuje také v případě, že otevřete některý program prostřednictvím dlaždice na obrazovce Start. Na prezentaci amerického softwarového giganta to bylo vidět po spuštění tabulkového editoru Excel.

Zajímavá je ve Windows 8 práce s okny. Například pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce bylo vše dobře viditelné.

Praktickým doplňkem, který ocení především majitelé dotykových počítačů a tabletů, je vestavěná softwarová klávesnice. Ta sice byla k dispozici i ve starších verzích Windows, jenže nová má zcela odlišný design – je po vzoru Windows Phone 7 daleko jednodušší a nesnaží se zaujmout žádnými grafickými prvky. Podle zástupců společnosti Microsoft by se na ni díky tomu mělo o poznání lépe psát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků