Hlavní obsah
Windows 8 Foto: Microsoft

Microsoft prodal za prvních deset týdnů 60 miliónů licencí Windows 8

Za prvních deset týdnů od zahájení prodeje nového operačního systému Windows 8 si zákazníci od amerického softwarového giganta koupili 60 miliónů licencí osmiček. Finanční ředitelka Microsoftu Tami Rellerová, která má na starosti divizi Windows, to uvedla na veletrhu CES 2013 v Las Vegas.

Windows 8 Foto: Microsoft
Microsoft prodal za prvních deset týdnů 60 miliónů licencí Windows 8

„Myslím, že je to nejambicióznější projekt, který jsme spustili od roku 1995. Jsou to nejlepší Windows, jaké jsme kdy vyrobili,“ neskrývala své nadšení na veletrhu Rellerová. Neuvedla však, zda zveřejněná prodejní čísla zahrnují i licence, které koupili výrobci počítačů pro přístroje, které ještě nebyly prodané.

S prodejními úspěchy se zástupci Microsoftu chlubí pravidelně. Již dříve uvedli, že za první měsíc prodali více než 40 miliónů licencí nových Windows 8. Jaký je jejich aktuální podíl na trhu, ale zatím není jasné, protože statistici o nich zatím zarytě mlčí. [celá zpráva]

Podle statik StatCounteru za měsíc prosinec mají předchozí sedmičky 53,18% světový podíl. Druhá příčka patří nesmrtelným XPčkám (25,43 %). Mac OS X od Applu se pak svým podílem (7,36 %) přibližuje operačnímu systému Windows Vista (6,75 %).

Popularita operačních systémů v globálním měřítku (prosinec 2011 - 2012)

Foto: StatCounter

Na nákup Windows 8 se snaží americký softwarový gigant zákazníky nalákat především přívětivou cenovou politikou. Pro srovnání, nejvybavenější verze Windows Vista se v roce 2007 prodávala za více než 13 tisíc korun, v roce 2009 pak Microsoft začal nabízet sedmičky – nejvyšší konfigurace tehdy stála sedm tisíc korun. Osmičky je v Česku možné zakoupit v závislosti na verzi od 2400 do 3500 Kč.

Ještě nižší cenu získají lidé, kteří již vlastní některou z posledních tří generací operačního systému Windows – tedy XP, Vista či 7. K těm je možné zakoupit upgrade za 800 Kč. Využít zvýhodněnou nabídku je možné až do konce ledna 2013.

Nový vzhled i funkce

Windows 8 přináší celou řadu změn. Řeč je například o novém uživatelském prostředí, které dříve bylo označováno pracovním názvem Metro. To seskupuje nejpoužívanější programy v dlaždicích a umožňuje uživateli se mezi nimi jednoduše pohybovat.

Vlastní dlaždici má v novém operačním systému každý program a lidé si mohou nastavit, jak přesně by měla vypadat. Například hudební složka tak může být zastoupena ikonou přehrávače, nebo se na ní mohou zobrazovat poslední přehrávaná alba a interpreti. Zároveň je pak možné zobrazovat několik posledních došlých e-mailů, a to i bez spuštění poštovní schránky.

Dalším vylepšením je možnost odemykání uživatelského účtu pomocí obrázku. V praxi funguje přihlášení velice jednoduše. Při aktivování této funkce se na úvodní obrazovce téměř přes celý displej zobrazí uživatelem zvolená fotografie. Pro odemknutí stačí na fotografii udělat předem nastavená gesta.

Například na ukázkovém videu výše je vidět přihlášení prostřednictvím fotografie známého herce. Přístup do Windows uživatel získá poté, co jednou klikne na jeho pravé oko, přejede myší zleva doprava nad jeho rty a nakonec ještě udělá nad rty pomyslný kruh.

Gesta je samozřejmě možné nastavit prakticky jakákoliv, podporovány jsou až tři různé povely. Na počítačích s dotykovou obrazovkou (například tabletech) půjde gesta vytvářet dotykem prstu, na ostatních sestavách pak kurzorem myši.

Jak funguje Windows 8 na starších počítačích

Prakticky s každou předchozí verzí operačního systému Windows se pravidelně zvedaly nároky na minimální hardwarovou konfiguraci počítače. Podle nich si zákazníci mohli ověřit, zda teoreticky mohou nainstalovat nový operační systém i na svůj stávající počítač, či zda bude nutné zakoupit i nové železo.

Pro Windows 8 ale zůstaly hardwarové nároky úplně stejné, jako u prodávaných sedmiček. Pro zprovoznění nového operačního systému tak lidé budou potřebovat počítač s:

  • procesorem taktovaným na 1 GHz nebo více, x86 (32 bitů) nebo x64 (64 bitů)
  • minimálně 1 GB operační paměti pro 32bitovou verzi a 2 GB pro 64bitovou variantu
  • pevným diskem s kapacitou 16 GB (32 bitů), respektive s volným prostorem o velikosti 20 GB (64 bitů)
  • grafickou kartou podporující standard DirectX 9 nebo novější

Problém ale je, že minimální hardwarové nároky ještě nic nevypovídají o použitelnosti samotného operačního systému. Windows 8 jsme proto nainstalovali na čtyři roky starý netbook, jehož hardwarové parametry mohou v dnešních měřítkách působit až prehistoricky. [celá zpráva]

Šikovně je v osmičkách řešena také práce s okny - pokud máte otevřené okno s editorem fotek a zároveň chcete spustit program s e-mailovou schránkou, stačí jej přetáhnout do volného prostoru na ploše. Windows pak automaticky změní velikost otevřených oken tak, aby na obrazovce vše bylo dobře viditelné. I na nejpomalejší možné konfiguraci toto funguje bez problémů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků