Hlavní obsah
Mezinárodní vesmírná stanice, ilustrační foto Foto: ČTK/AP

Mezinárodní vesmírná stanice přechází kvůli bezpečnosti z Windows na Linux

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) používá ke každodenním úkolům notebooky s Windows XP. Protože tento více než deset let starý operační systém již pomalu dosluhuje, správci počítačové sítě se rozhodli přejít na konkurenční Linux. Upozornil na to server telegraph.co.uk.

Mezinárodní vesmírná stanice, ilustrační foto Foto: ČTK/AP
Mezinárodní vesmírná stanice přechází kvůli bezpečnosti z Windows na Linux

„Rozhodli jsme se přestěhovat klíčové funkce z Windows na Linux, protože jsme potřebovali operační systém, který bude stabilní, spolehlivý a zároveň nám nabídne absolutní kontrolu. Takže cokoliv budeme moci upravit, opravit nebo přizpůsobit,“ konstatoval Keith Chuvala z United Space Alliance, který se stará o počítačovou síť ISS.

Tím narážel především na to, že americký softwarový gigant plánuje v příštím roce pro Windows XP ukončit podporu. Pro případné chyby tedy již nebudou vycházet žádné aktualizace, což bude hrát do karet počítačovým pirátům. [celá zpráva]

Vědci mají k Linuxu blízko 

Podle Chuvaly již astronauti byli proškoleni, jak pracovat s novým operačním systémem. K tomuto účelu byly vytvořeny kurzy na míru podle neziskové organizace Linux Foundation.

Správci sítě se nerozhodli k přechodu na Linux ze dne na den, systémy na palubě ISS na něm běží již několik let. Různé verze tohoto operačního systému jsou také hojně využívány v řadě vědeckých projektů, například i v Evropské organizaci pro jaderný výzkum (CERN).

Anketa
Jaký operační systém používáte?
Windows
76.5 %
Linux
17 %
Mac OS X
5.3 %
Jiný
1.2 %
Celkem hlasovalo 8084 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků