Hlavní obsah
Foto: Novinky

Hackeři se snaží napálit české uživatele přes telefon

Tuzemští počítačoví piráti přišli na nový způsob, jak získat cenná osobní data. Při telefonických hovorech se vydávají za pracovníky servisních počítačových firem. Svou oběť se snaží přesvědčit, že má zavirovaný počítač a za poplatek mu nabízí antivirový program. Ten je ve skutečnosti falešný. Před nekalými praktikami varovala antivirová společnost Eset.

Foto: Novinky
Hackeři se snaží napálit české uživatele přes telefon

Aby podvodník přesvědčil uživatele, že má zavirovaný počítač, navádí ho k otevření Prohlížeče událostí v operačním systému Windows. V něm jsou zapisovány všechny chyby systému (i nekritické), což u méně zkušených uživatelů opravdu může budit dojem, že s PC není něco v pořádku.

Když se útočníkovi povede přesvědčit člověka na druhé straně telefonu, že má zavirovaný počítač, nabídne mu ke stažení falešný antivirový program. Za něj si účtuje 2500 Kč za roční licenci, respektive 7100 za tříletou licenci.

Díky platbě za antivirus obvykle útočník získá také údaje o platební kartě. Samotný antivir přitom v počítači nic neléčí, naopak jej po instalaci nakazí trojskými viry nebo nejrůznějšími červy.

Podvodníci působí věrohodně

Podvodníci se podle informací Esetu vydávají například za firmy PC Support, PC Doctor, Online PC Repairs s certifikáty MCSE Microsoft Certified Systems Engineers, nebo Cisco Certified. Díky tomu působí velice věrohodně.

Tento nový druh počítačové kriminality se původně soustředil výhradně na anglicky mluvící země, jako je Velká Británie, USA, nebo Austrálie. V poslední době se ale začíná objevovat v dalších zemích, a to i v Čechách.

„Pokud uživatele aktivně osloví neznámá firma s nabídkou pomoci formou vzdáleného připojení na jeho počítač, mělo by to být pro něj varovným znamením, že zde není něco v pořádku. Vyžadovat po uživateli při telefonním rozhovoru jakékoli detaily o platební kartě, heslech k účtům a dalších osobních údajích již hraničí s jistotou, že se jedná o podvod,“ řekl Filip Navrátil z Esetu.

„Vzdálená pomoc, tj. převzetí kontroly nad počítačem z jiného systému je jednou z variant technické pomoci a tento typ služby může být placený. Nikdy ale nejsou vyžadovány údaje o platební kartě po telefonu“, dodal.

Desatero bezpečného internetu
1. Důležité jsou pravidelné aktualizace celého počítače. Ty je nutné stahovat pro operační systém, bezpečnostní bránu (firewall), antivirus i další programy.
2. Některé viry dokážou bezpečnostní software v PC zablokovat. Proto je vhodné pravidelně kontrolovat, zda funguje.
3. Škodlivé programy se často šíří prostřednictvím nevyžádané pošty. Pokud nevíte, od koho e-mail je, nikdy nestahujte jeho přílohu a neklikejte na žádné odkazy.
4. Pozor je nutné dávat na e-maily, v nichž odesílatel požaduje, abyste se přihlásili na nějakou webovou stránku a aktualizovali informace o vašem účtu.
5. Při zadávání přístupových hesel na internetových stránkách je nutné kontrolovat, zda je web zabezpečený. To poznáte například podle ikonky zámečku na liště internetového prohlížeče, nebo tak, že adresa webové stránky začíná zkratkou https, kde „s“ znamená bezpečná. 
6. Citlivé osobní informace zadávejte vždy pouze na internetových stránkách, které bezpečně znáte.
7. Do e-mailů nepatří důvěrné informace, jako je například číslo kreditní karty nebo heslo k bankovnímu účtu. Elektronickou poštu totiž může zachytit útočník.
8. Firewall dovoluje lépe zabezpečit operační systém. Méně zkušení uživatelé by jej rozhodně neměli vypínat. Při nedostatečných znalostech je vhodné jej nechat pracovat v automatickém režimu. 
9. V internetových kavárnách a na cizích počítačích se nepřihlašujte do internetového bankovnictví. V počítači mohou být nainstalované keyloggery.
10. Obezřetnost je nutná při připojení k nezašifrovaným bezdrátovým sítím. Ty totiž může kdokoliv odposlouchávat a získat tak přístup ke všem datům v cizím počítači.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků