Vzhledem se sice může nový iPadOS podobat mobilní platformě iOS 13, nicméně umět toho bude daleko více. Výrazného vylepšení se dočkal především multitasking, tedy práce s více aplikacemi najednou, k čemuž větší obrazovka u tabletů doslova svádí.

ČTĚTE TAKÉ:
Nový vzhled a hromada funkcí. Systém iOS 13 ale dostanou jen iPhony a iPody

Funkce Split View navíc nově umožňuje na obou polovinách obrazovky zobrazovat stejnou aplikaci. To se hodí ve chvílích, kdy chcete například spravovat fotografie či jiné soubory v různých albech či složkách.

Větší dotykovou plochu nyní využívají iPady naplno, na úvodní obrazovku se tak vejde více ikon, což přijde vhod především u modelů s větší úhlopříčkou. Přímo na úvodní plochu je také možné přichytit widgety, podobně jako je tomu u konkurenčního systému Android.

Plovoucí paleta v editaci fotek

Plovoucí paleta v editaci fotek

FOTO: archív výrobce

Widgety na úvodní obrazovce

Widgety na úvodní obrazovce

FOTO: archív výrobce

Widgety budou i v aplikacích

Mimochodem na podobné widgety je možné narazit také v jednotlivých aplikacích. Například při editaci fotografií máte nyní celou paletu na plovoucím okně.

Internetový prohlížeč Safari se nyní podobá více desktopové verzi, místo toho, aby připomínal tu mobilní. Inspiraci v iOS 13 nicméně systém iPadOS nezapře. K dispozici je například temný režim, ale také vylepšení týkající se bezpečnosti, stability systému i jednotlivých aplikací – řeč je například o Fotkách či Připomínkách.

Snadnější by měla být u iPadOS práce s textem. Ten je možné snadno označit dvojitým poklepáním v případě slov, respektive trojitým u celých vět. Tahem tří prstů k sobě pak například text rychle zkopírujete – podobných zkratek je k dispozici daleko více.

Ukázka systému iPadOS

Ukázka systému iPadOS

FOTO: archív výrobce

Nový systém slibuje lepší interakci s počítači, které běží na systému macOS

Nový systém slibuje lepší interakci s počítači, které běží na systému macOS.

FOTO: archív výrobce

Lepší spolupráce s macOS

Praktické je také to, že když uživatelé připojí hardwarovou klávesnici, mohou používat klávesové zkratky, na které jsou zvyklí z operačního systému macOS.

K počítačům s macOS je navíc možné tablety s platformou iPadOS snadno připojit a používat je jako druhou obrazovku. To se hodí k rozšíření pracovní plochy například u MacBooků na cestách.

Podobně jako iOS 13 je také iPadOS k dispozici v současnosti pouze pro vývojáře. Verze pro běžné uživatele vyjde na podzim, k dispozici bude pro modely iPad Air 2 a novější, všechny verze iPadu Pro, iPad 5. generace a novější a iPad mini 4 a novější.

Video

Apple iOS 13

Zdroj: archív tvůrců

Může se Vám hodit na Zboží.cz: