Ještě před pár týdny bylo možné desítky nainstalovat na disk o velikosti 16 GB, bavíme-li se tedy o 32bitové verzi. Pro 64bitovou variantu totiž bylo zapotřebí alespoň 20GB úložiště.

I když se mohou zdát v dnešní době tyto hodnoty již dávno překonané, celá řada počítačů skutečně pracovala pouze na 16GB discích. Zpravidla šlo o stroje, které fungovaly jako jednoduché servery. U nich byl systém nainstalovaný na 16GB flash discích a všechna ostatní data byla uložena na klasických pevných discích. Toto řešení bylo zpravidla velmi levné a rychlé, překvapivě i poměrně spolehlivé.

Aktualizace a vylepšení

Americký softwarový gigant však minimální hardwarové nároky zvýšil na 32 GB, a to u 32 i 64bitové verze. Desítky si tak již nebudou s menšími disky rozumět. S ohledem na množství funkcí a aplikací, které Microsoft do Windows 10 každý rok přidává, se však není čemu divit – více místa je zkrátka potřeba.

Již tento měsíc by například měla být vydána velká květnová aktualizace, která opět přinese nové funkce a další vylepšení.

Hardwarové nároky zvýšil u desítek americký softwarový gigant již několikrát, přestože několik posledních generací Windows běželo prakticky na totožných součástkách. Před třemi lety tak lidé, kteří měli stroje pouze s 1 GB operační paměti, museli zvýšit kapacitu alespoň na 2 GB.

S moduly o velikosti 1 GB byl totiž systém velmi pomalý a na takovém systému se prakticky nedalo pracovat.