Ústa se Obamovi pohybují přesně podle slov, která pronáší. Na první pohled nic zvláštního. Jenže slova, která na videu říká jako už prošedivělý prezident Spojených států, ve skutečnosti vyřkl už v roce 1990. Počítačový program Obamovi na videu z nedávné doby rozhýbal ústa tak, aby seděla ke zvukové stopě staré sedmadvacet let.

Tvůrci programu šli však ještě dál a vytvořili dokonce i ukázku, ve které bývalá hlava USA říká slova, jež ve skutečnosti pronesl jinde a jindy jeho imitátor. Zvláštní kombinace skutečnosti a výmyslu. Na původním videu je skutečně on, zvuk pochází od jeho imitátora a ústa mu upravuje počítač tak, že vše vypadá uvěřitelně.

Prezident USA Barack Obama během tiskové konference 16. prosince 2016.

Bývalý prezident USA Barack Obama

FOTO: Susan Walsh, ČTK/AP

Jak je to možné? Výzkumníci z Washingtonské univerzity vytvořili program tak, že sám „zhlédne“ hodiny Obamových projevů (jsou veřejně dostupné na internetu). Z nich si nastuduje, jak Obama při konkrétních slovech a slabikách pohybuje ústy.

Počítač si pak „poslechne“ zvukovou stopu, vytvoří z ní odpovídající pohyby úst a ty „přilepí“ na video daného člověka. Není těžké si domyslet, že tento zajímavý vědecký experiment by šel snadno zneužít: vytvořit kompromitující video, kde politik „pronáší“ slova, jež ve skutečnosti nikdy neřekl.

Pro většinu z nás mají autoři alespoň drobnou útěchu. „Použít náš program na jinou osobu, která není veřejně známá, by bylo obtížné. U takového člověka totiž nejsou dostupné hodiny záznamů, na nichž by se stroj vycvičil,“ píšou ve své studii.