Na ukončení podpory upozornil server Apple Insider, jehož redaktoři si všimli toho, že nová aktualizace operačního sytému iOS 10.3.2. již není určena pro zařízení, která jsou vybavena 32bitovými procesory.

V podstatě tak americký počítačový gigant odstavil na druhou kolej starší iPhony 5 a 5C, ale zároveň také iPad 4. generace. Sluší se podotknout, že podpora pro starší modely s logem nakousnutého jablka skončila již dříve.

Problém je nicméně v tom, že stařičký iPhone 5 se těší mezi uživateli stále ještě velké popularitě, přestože je na pultech obchodů již nějaký čas k dostání novější verze SE, která vypadá úplně stejně, ale je citelně výkonnější.

Majitelé starších přístrojů tak logicky přijdou o vychytávky, které zpravidla nové verze iOS přinášejí. A co hůř, nebudou chráněni proti případným hrozbám. Pokud totiž bude v této mobilní platformě objevena nějaká bezpečnostní trhlina, nevyjde již žádná záplata, která by ji opravila.

Rekordní počet chyb

A jak se ukázalo na konci března, podobné zranitelnosti nejsou cizí ani přístrojům s logem nakousnutého jablka. Minulý týden totiž společnost Apple vydala opravy pro více než 200 bezpečnostních chyb, což je naprostý rekord.

Trhliny přitom nebyly objeveny pouze v systémech pro mobilní zařízení, ale například i v platformách pro stolní počítače. Hrozba se navíc týká také uživatelů, kteří žádné zařízení s platformou od Applu nevlastní. Trhliny obsahuje totiž například i webový prohlížeč Safari, jenž je dostupný i pro stroje s Windows.

S ohledem na množství objevených zranitelností by uživatelé zcela jistě neměli s instalací aktualizací otálet. V některých případech totiž již útočníci chyby zneužívají. [celá zpráva]

Může se vám hodit na službě Zboží.cz: