Hlavní obsah
Chyby se týkají mobilního systému iOS, ale také celé řady dalších platforem od Applu. (Ilustrační foto) Foto: Apple

Apple záplatuje přes 200 bezpečnostních chyb

Počítače s logem nakousnutého jablka, smartphony, ale například i chytré hodinky. Aktuálně prakticky neexistuje produkt od společnosti Apple, jehož software by neobsahoval nějakou bezpečnostní chybu. Americký počítačový gigant totiž naráz záplatuje více než dvě stovky trhlin.

Chyby se týkají mobilního systému iOS, ale také celé řady dalších platforem od Applu. (Ilustrační foto) Foto: Apple
Apple záplatuje přes 200 bezpečnostních chyb

Stroje s logem nakousnutého jablka jsou zpravidla považovány za ty bezpečnější. A v porovnání s celou řadou konkurentů to skutečně zpravidla platí.

Nicméně aktuálně se nashromáždilo v softwarových produktech amerického počítačového gigantu tolik chyb, že jde o naprostý rekord – jak bylo uvedeno již výše, je jich více než 200.

V ohrožení i uživatelé Windows

Trhliny obsahuje operační systém iOS pro chytré telefony iPhone a multimediální přehrávač iPod, ale stejně tak i jeho desktopová obdoba macOS, kterou využívají zase stolní počítače a notebooky s logem nakousnutého jablka.

Chyby byly dále odhaleny v platformě watchOS pro chytré hodinky a tvOS pro televizní systémy. Opravám se nevyhnul ani profesionální systém macOS Server či kancelářský balík Pages.

Hrozba se navíc týká také uživatelů, kteří žádné zařízení s platformou od Applu nevlastní. Trhliny obsahuje totiž například i webový prohlížeč Safari, jenž je dostupný i pro stroje s Windows. S ohledem na množství objevených zranitelností by uživatelé zcela jistě neměli s instalací aktualizací otálet.

Kyberzločinci již chyby zneužívají

V některých případech totiž již útočníci chyby zneužívají, jak upozornil Národní bezpečnostní tým CSIRT.CZ. „Verze iOS 10.3 pak opravuje zranitelnost, která je již aktivně využívána v rámci vyděračské kampaně založené na využití javascriptu,“ varoval Pavel Bašta, bezpečnostní analytik CSIRT.CZ, který je provozován sdružením CZ.NIC.

„Při ní se uživateli zobrazí informace, že jeho prohlížeč Safari byl zablokován s tím, že za jeho odblokování musí zaplatit,“ doplnil Bašta.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků