Ze stejného důvodu zablokoval soud WhatsApp už loni v prosinci a letos v květnu. [celá zpráva]

Hlavní problém je v tom, že zástupci Facebooku odmítli brazilským vyšetřovatelům zpřístupnit svá data, jež by pomohla s vyšetřováním trestní kauzy. Případem se zabývají soudy již více než půl roku, a protože zástupci zmiňované sociální sítě své stanovisko nezměnili, Barbosa nechala WhatsApp tento týden zablokovat na neomezeně dlouhou dobu.

V rozsudku se přitom pozastavovala nad tím, jak Facebook pohrdá brazilskými zákony a zároveň i soudy.

Sluší se nicméně podotknout, že blokace stejně jako v minulých případech trvala pouze pár hodin. Následně ji soud vyšší instance, konkrétně soudce Ricardo Lewandowski, zrušil jako neoprávněnou.

„Historie se opakuje. Stejně jako v předchozích případech jsou milióny lidí odříznuty od přátel a blízkých,“ okomentoval nařízení soudkyně o zablokování služby šéf společnosti WhatsApp Jan Koum.

100 miliónů uživatelů

WhatsApp se v Brazílii těší nebývalé popularitě. Podle dřívějšího prohlášení šéfa Facebooku Marka Zuckerberga službu používá přes 100 miliónů obyvatel, tedy polovina tamní populace. Ti už v minulosti reagovali podle serveru Quartz na opakované zablokování služby prakticky okamžitě – začali používat konkurenční mobilní aplikace, které také nabízejí posílání zpráv na chytrých telefonech a tabletech zadarmo.

Například tvůrci aplikace Telegram uvedli, že během druhé blokace jim přibyl více než milión uživatelů. Mimochodem už v prosinci, kdy byl WhatsApp také na příkaz soudu zablokován, jim mělo přibýt šest miliónů uživatelů.

I přes všechny zákazy a odliv uživatelů zůstává služba společnosti Facebook v Brazílii nejpopulárnější. Používá ji 96,2 % uživatelů chytrých telefonů, pro srovnání například klasické SMS zprávy posílá jen 77,7 % uživatelů.