Bezpečnostní experti neustále uživatele od Windows XP odrazují, protože tato stará platforma představuje nezanedbatelné bezpečnostní riziko. Od dubna 2014 pro ni nevycházejí žádné aktualizace, tedy ani opravy kritických chyb. [celá zpráva]

To je jeden z hlavních důvodů, proč se tvůrci webového prohlížeče Chrome rozhodli podporu také ukončit. Jinými slovy tento browser bude stejně nebezpečný jako samotná ikspéčka. U Exploreru od Microsoftu zvolili stejnou strategii už dávno.

Firefox ani Opera nekončí

Logicky se tedy nabízí otázka, jak na tento trend zareagují ostatní vývojáři. Tvůrci Opery se nechali slyšet, že nové verze svého prohlížeče budou pro Windows XP nabízet i nadále. A na svém postoji nehodlají v dohledné době prý nic měnit.

A stejný postoj k tomu má také společnost Mozilla, která stojí za Firefoxem. „Na jednu stranu je Windows XP opravdu starým systémem, který pro uživatele nepodporuje už ani Microsoft. Na druhou stranu podle dat, která Mozilla získává, ne všichni mohou na svůj počítač novější verzi Windows vůbec nainstalovat,“ uvedl Michal Stanke ze serveru Mozilla.cz.

Polovina uživatelů by musela jít cestou nákupu nového PC.Michal Stanke ze serveru Mozilla.cz

Podle něj totiž řešení nepředstavují ani novější verze Windows. „Nároky Windows 7 jsou oproti Windows XP minimálně čtyřnásobné. Ze statistik Firefoxu pak Mozilla zjistila, že něco mezi 40 a 53 % počítačů na Windows XP požadavky na instalaci Windows 7 vůbec nesplňuje,“ konstatoval Stanke.

„Takže bez ohledu na to, jak by Mozilla uživatelům Windows XP doporučovala instalaci novější verze operačního systému, polovina z nich by musela jít cestou nákupu nového PC nebo alespoň přechodu na nějakou linuxovou distribuci,“ uzavřel Stanke.

Desítky miliónů uživatelů

Podle analytické společnosti Net Applications Windows XP stále funguje na 12 % počítačů, tuto stařičkou platformu tedy používá v globálním měřítku 181 miliónů uživatelů.

Například v Česku jsou ikspéčka aktuálně čtvrtým nejpoužívanějším systémem, jak ukazují statistiky analytické společnosti StatCounter. Podle nich prvenství v březnu patřilo Windows 7 s 47,31% podílem, druhá příčka desítkám (21,51 %), třetí Windows 8.1 (11,29 %) a čtvrtá verzi XP s 6,86 %.

Popularita operačních systémů v Česku (březen 2015 až březen 2016)

Popularita operačních systémů v Česku (březen 2015 až březen 2016)

FOTO: StatCounter