Žaloba se týká mobilní platformy iOS 9, kterou používají právě počítačové tablety a chytré telefony s logem nakousnutého jablka. Ta obsahuje novou funkci Asistent Wi-Fi, která v případě slabšího signálu bezdrátové sítě Wi-Fi zařízení automaticky přepojí na mobilní datové připojení.

Nápad je to bezesporu dobrý. Místo toho, aby uživatel musel řešit, proč se různé webové stránky načítají pomaleji, iPhone nebo iPad automaticky využijí rychlejší mobilní připojení. Pokrytí LTE internetem se neustále zlepšuje a obzvláště v USA, kde byla žaloba podána, jsou tyto rychlé sítě prakticky standardem.

Chtějí 123 miliónů korun 

Uživatelům ale vadí to, že o nové funkci Apple dostatečně neinformoval a oni si tak vyčerpali své datové limity velmi často i během jediného dne. Další odpůrci funkce Asistent Wi-Fi zase poukazují na to, že americký počítačový gigant vlastně nikdy pořádně nevysvětlil, jak zmíněná novinka funguje a na základě jakých algoritmů jsou sítě přepínány.

Nespokojení zákazníci nakonec svou újmu vyčíslili na pět miliónů dolarů, tedy více než 123 miliónů korun. Těch se nyní domáhají v hromadné žalobě u soudu v kalifornském San José.

Zástupci společnosti Apple se zatím k celému sporu nevyjádřili.

Sluší se ale zmínit, že funkci Asistent Wi-Fi je možné v přístrojích snadno vypnout. Tato položka se v iOS 9 ukrývá v Nastavení v podkategorii Síť. Při deaktivaci bude připojen mobil nebo tablet i na sítích s velmi slabým signálem a k přepnutí na mobilní datové připojení dojde až v případě, kdy bude signál Wi-Fi zcela ztracen.