Přístroj s operačním systémem Linux má internetový prohlížeč, PDF čtečku a umožňuje videokonference. Jeho hardware je dostatečně pružný, aby bylo možné začlenit nové komponenty podle potřeb uživatele, uvedl Sibal. Má rovněž možnost solárního napájení, to je však za příplatek. Cílem vlády je dále snížit jeho cenu na 20 dolarů, případně až na deset dolarů.

Nový nejlevnější laptop na světě stojí 690 korun.

Ministr pro rozvoj lidských zdrojů Kapil Sibal představil nový přístroj, jenž má být určen především pro studenty.

FOTO: Stringer/India, Reuters

Počítač vyvinuly dva přední indické technologické instituty. Indie ročně utratí kolem tří procent ročního rozpočtu na školní vzdělávání a zlepšila míru gramotnosti na více než 64 procent. Země má 1,2 miliardy obyvatel. Studie však ukázala, že většina státních škol má nedostatečné vybavení.

"Je to odpověď na 100dolarový počítač firmy MIT," uvedl Sibal. V roce 2005 spoluzakladatel firmy MIT Nicholas Negroponte představil prototyp laptopu v ceně 100 dolarů určeného pro děti z rozvojového světa. Indie jej však odmítla, protože podle ní byl příliš drahý, a pustila se do mnohaletého vývoje vlastní, levnější varianty.

Cena laptopu od MIT se nakonec vyšplhala až na téměř 200 USD, v květnu ale nezisková organizace Negroponteho nazvaná One Laptop Per Child uvedla, že plánuje představit základní tablet v ceně 99 USD, napsaly agentury AP a Reuters.