Zatímco prví verze Confickera odkazovala na doménu, která je známá jako centrum šíření spyware a falešných antivirových produktů, aktuální varianta je daleko nebezpečnější.

Nová verze instaluje do počítače další virus, který se jmenuje Waledac. Červ je naprogramován tak, že poté, co se usadí v počítači, se stane PC ovladatelné na dálku a lze jej využít jako součást sítě na rozesílání spamu spolu s falešným programem na ochranu proti virům. [celá zpráva]

Podle dubnových statistik společnosti Eset dosahoval Conficker v globálním měřítku téměř desetiprocentního podílu mezi všemi detekovanými hrozbami.

Na druhém místě se umístil s osmi procenty INF/Autorun. Jde o směs hrozeb šířících se přes vyměnitelná média. Třetí příčku obsadil malware Win32/Agent, který vykrádá data z infikovaných počítačů.

Virus podobný Confickeru existoval už před deseti lety

Obdoba Confickeru, který má primárně za úkol rozesílat spam po celém světě, existovala již před deseti lety. Melissa byl první virus, který se z infikovaného počítače dokázal sám rozesílat pomocí e-mailu.

Před deseti lety jej objevili výzkumníci laboratoří Avert Labs antivirové společnosti McAfee. Tento druh malwaru je nyní již na ústupu, útočníci ale přišli mezitím s jinými triky a stále dokážou způsobovat mnoho problémů.

„Před deseti lety si autoři malwaru chtěli především získat jméno. Současnost poskytuje úplně jiný obrázek. Kybernetičtí podvodníci jsou vedeni vidinou finančního zisku – snaží se krást osobní informace a získat útokem peníze,“ uvedl Dmitry Gryaznov, jeden z výzkumníků laboratoří McAfee Avert Labs, kteří objevili virus Melissa.