Krom odvolání proti rozsudku se Microsoft rozhodnul také přejít do protiútoku. Podle serveru Slashdot zároveň požádal východotexaský obvodní soud o zablokování účinnosti verdiktu, podle kterého by z pultů obchodů v Americe do 60 dnů měly zcela zmizet všechny textové editory, které pracují se souborovými formáty DOCX a DOCM. To se týká především textového editoru Word 2007.

Patentový spor vede Microsoft u texaského soudu s malou torontskou společností i4i, která má jen pár desítek zaměstnanců. Podle firmy softwarový gigant využívá její patent z roku 1998, který se zabývá oddělením obsahu dokumentu od jeho architektury nebo formy.

Krom zákazu prodeje by podle verdiktu soudce Leonarda Davise měl Microsoft společnosti i4i zaplatit ještě jako odškodnění 290 miliónů dolarů, tedy v přepočtu více než 5,2 miliardy korun. Žaloba se však vztahuje například i na další technologie, které používá například operační systém Windows Vista.

Softwaroví odborníci nicméně proti rozhodnutí namítají, že patentovaný standard je možné považovat za značně obecný, protože popisuje, jak některé programy pracují s informacemi v dokumentu. Proto značná část z nich hovoří o tom, že je značně nepravděpodobné, aby se v USA opravdu přestal textový editor Word opravdu prodávat.