Ty se mají nacházet na instalačním DVD médiu s novým operačním systémem. Ve srovnání se svým předchůdcem Windows XP bude mít Vista téměř o 50 % více ovladačů, pět let stará XP jich měla v době uvedení přibližně 10 000.

Další asi dvě tisícovky byly dostupné přes systém Windows Update, v případě Visty je situace zase o něco veselejší, protože se v jejím případě bavíme o 11 700 driverech, jenž bude možné dodatečně stáhnout přes Windows Update.

Jim Alchin, šéf divize zodpovědné za vývoj Visty, dodal, že se bude počet ovladačů v systému postupně zvyšovat. Má se tak dít díky systému automatických aktualizací. "Vista se bude s časem vyvíjet k lepšímu," tvrdí Alchin. 

I přes značné množství ovladačů, které si s sebou Vista ponese či je nabídne ke stažení, však stále zůstává v platnosti, že má systém problémy s určitými periferiemi.

Výrobci hardwaru a softwaru ale mají přibližně dva měsíce na to, aby ovladače pro Vistu dostatečně vyladili - systém se totiž na obchodních pultech neobjeví dříve než v lednu příštího roku.