Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Zákon možná operátorům zakáže automatické prodlužování smluv

Podmínky pro telekomunikační operátory včetně mobilních by se mohly zpřísnit. Zákon by jim mohl například zakázat automatické prodlužování smluv uzavřených na dobu určitou. Počítá s tím návrh novely zákona o elektronických komunikacích, který ve Sněmovně předložili poslanci TOP 09. Kromě ochrany zákazníků má zlepšit i přístup konkurence na trh, zejména pro virtuální operátory.

Foto: Profimedia.cz
Zákon možná operátorům zakáže automatické prodlužování smluv

Automatické prodlužování smluv na dobu určitou označují předkladatelé za obchodně nemorální. Operátor bude muset podle jejich návrhu před koncem platnosti smlouvy oslovit zákazníka se svojí nabídkou a zákazník bude muset prokazatelně s prodloužením smlouvy souhlasit. "Pokud si zákazník bude přát, či bude souhlasit s prodloužením smlouvy, musí o tom podnikatel vést záznam po celou dobu trvání smlouvy," stojí v návrhu.

Novela také výslovně zakazuje operátorům sjednávat smluvní pokuty pro případ, že zákazník předčasně ukončí smlouvu na dobu určitou. Při uzavírání smlouvy na dálku, například po telefonu, bude muset mít klient k dispozici všechny související informace, ať už v listinné nebo elektronické podobě. "Tím se zabrání mnohým účastnickým sporům a nepříjemným překvapením, když po měsíci obdrží spotřebitel fakturu," stojí v důvodové zprávě.

Novela se týká i virtuálních operátorů. Pokud operátor odmítne uzavřít smlouvu o propojení s jiným operátorem, bude muset odmítnutého zájemce informovat o důvodech, pro které nemůže smlouvu uzavřít. Stejnou informaci bude muset zaslat i Českému telekomunikačnímu úřadu (ČTÚ). "Nicméně je nutné vést v patrnosti, že na uzavření smlouvy o přístupu není podle ustanovení evropského regulačního rámce právní nárok," podotýkají předkladatelé.

Od vstupu virtuálních operátorů na trh si předkladatelé novely slibují větší konkurenci, a tím i lepší služby a nižší ceny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků