Hlavní obsah
Jeden z aktuálně nabízených chytrých telefonů společnosti RIM - BlackBerry Curve 9320 Foto: RIM

Výrobci telefonů BlackBerry hrozí, že bude muset zastavit prodej

Kanadské společnosti Research in Motion (RIM) hrozí, že bude muset na klíčových trzích zastavit prodej svých telefonů BlackBerry. Může za to prohraný spor s finskou Nokií, která kanadskou firmu zažalovala kvůli zneužívání svých patentů. Podle analytiků se jako pravděpodobné jeví, že RIM nenechá situaci dojít tak daleko a bude Nokii platit.

Jeden z aktuálně nabízených chytrých telefonů společnosti RIM - BlackBerry Curve 9320 Foto: RIM
Výrobci telefonů BlackBerry hrozí, že bude muset zastavit prodej

Nokia v roce 2003 uzavřela s výrobcem BlackBerry smlouvu, podle které si obě firmy měly automaticky udělovat licence k patentům, které jsou nezbytné pro fungování základních služeb bezdrátové komunikace. Smlouva byla v roce 2008 doplněna a RIM pak začal tvrdit, že licence měly pokrývat i patenty, které nepatří do kategorie základních.

Nokia se loni v březnu kvůli sporu obrátila na arbitráž ve Stockholmu a ta rozhodla, že RIM porušuje smlouvu, a není tudíž oprávněn vyrábět či prodávat přístroje s technologií WLAN, pokud se nejprve s Nokií nedohodne na licenčních poplatcích. Finský výrobce mobilních telefonů proto podal žalobu ve Spojených státech, Kanadě a Velké Británii, kde si chce vynutit aplikaci arbitrážního nálezu.

Nokia Lumia 920

Foto: Nokia

RIM později uvedl, že na krok Nokie zareaguje v přiměřené době. Experti si ale myslí, že kanadský podnik se dohodě s Nokií nebude bránit, protože v sázce je toho pro něj mnoho. Firma se chystá uvést na trh nový přístroj BlackBerry 10, který má fungovat na nové softwarové platformě. Každý další spor s Nokií by Kanaďanům asi velmi ublížil.

"Společnost Research in Motion tvrdě pracuje na vývoji pokročilé technologie BlackBerry a již si vybudovala vlastní portfolio práv duševního vlastnictví, které v tomto oboru patří ke špičce," uvedla mluvčí RIM Crystal Robertsová. Analytik společnosti Jefferies Peter Misek si ale myslí, že RIM nakonec bude Nokii platit. Z každého prodaného smartphonu by to podle něj mohlo být dva až pět dolarů.

Nokia je ve svém oboru klíčovým držitelem patentů pro bezdrátovou komunikaci. Spor, který vede s kanadským podnikem, se týká standardu WLAN. Výrobci smartphonů a dalších mobilních zařízení ji zpravidla používají pod obchodní značkou WiFi. Nokia na příjmy z licenčních poplatků nyní spoléhá víc, než kdy jindy. Vede ji k tomu hlavně ztráta podílu na trhu mobilních telefonů, kvůli čemuž teď firma nedokáže hospodařit se ziskem.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků