Hlavní obsah

Šéf Nokie odstoupí, nezvládl konkurenci v budování 5G

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Helsinky

Šéf společnosti Nokia Rajeev Suri (52) na konci srpna odstoupí z funkce, nahradí ho Pekka Lundmark (57), který teď řídí energetickou skupinu Fortum a už dříve pro Nokii pracoval, oznámil dnes finský podnik, který je významným světovým dodavatelem zařízení pro telekomunikační sítě. Agentura Bloomberg uvedla, že Suri, který ve firmě působí 25 let, neobstál v konkurenci budování nastupujících mobilních sítí páté generace (5G).

Foto: Lehtikuva, Reuters

Zleva Pekka Lundmark a Rajeev Suri

Článek

Nokia v 5G zaostává za švédským Ericssonem a čínským technologickým gigantem Huawei Technologies. Finská společnost se potýká s problémy při vývoji vlastních čipových sad, a byla tím pádem nucena kupovat dražší alternativy. To vedlo k vyšším nákladům a nižším ziskům.

Loni v říjnu Nokia rozladila investory, když pozastavila výplatu dividend a zhoršila výhled. Za jediný den její akcie spadly o 23 procent. Za posledních 12 měsíců společnost ztratila zhruba třetinu své tržní hodnoty.

Zisk Nokie se zdvojnásobil. Pomáhá zájem o 5G

Ekonomika

Minulý týden nicméně akcie Nokie zpevnily po zprávě Bloombergu, že firma zvažuje prodej části aktiv a přemýšlí o fúzích. Zdroj agentury Reuters ale uvedl, že se zpráva nezakládá na pravdě. Nokia se k věci nevyjádřila.

Lundmark vede Fortum od roku 2015. V letech 1990 až 2000 zastával vysoké manažerské posty v Nokii. Působil například ve vedení strategie a obchodního rozvoje v divizi Nokia Networks.

Než nastoupil do energetické společnosti Fortum, pracoval Lundmark deset let pro finského výrobce jeřábů Konecranes. V čele Fortumu zahájil proces převzetí kontroly nad německým rivalem Uniper.

Foto: Reuters

Rajeev Suri

Revoluce jménem 5G 

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví – o nejrůznější technické vychytávky, které sledují zdraví svého majitele a následně data zasílají přímo lékaři, nebyla na výstavišti nouze.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků

Načítám