Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Rodrigo Garrido, Reuters

Norové nebudou firmě Huawei bránit v budování 5G sítí, USA navzdory

Norsko nehodlá čínské společnosti Huawei Technologies bránit v tom, aby v této severské zemi vybudovala telekomunikační sítě páté generace (5G). Agentuře Reuters to řekl norský ministr pro digitalizaci Nikolai Astrup. Rozhodnutí by ale mohlo zhoršit vztahy se Spojenými státy. Washington se totiž snažil přesvědčit Norsko, svého partnera v NATO, ať firmě Huawei na svém území síť 5G zbudovat neumožní.

Ilustrační foto Foto: Rodrigo Garrido, Reuters
Norové nebudou firmě Huawei bránit v budování 5G sítí, USA navzdory

Spojené státy tvrdí, že Peking by mohl vybavení Huawei používat ke špionáži, což čínská společnost opakovaně odmítla. Americké firmy nemohou některé vybavení čínského výrobce používat a Washington tlačí na další země, aby učinily podobná opatření.

"O ničem takovém nejednáme," řekl Astrup k možnosti firmu Huawei ze soutěže vyřadit. "Se společnostmi vedeme ohledně bezpečnosti dobrý dialog, výběr dodavatele je pak na nich. V Norsku nemá žádný dodavatel zákaz," dodal ministr.

Největší norský mobilní operátor Telenor plánuje vybrat dodavatele technologie 5G letos. Síť by pak měla být uvedena do provozu v roce 2020.

"My mluvíme se všemi, do procesu jsou zahrnuti všichni. Uvidíme, koho nakonec vybereme. Dobrý dialog vedeme i s vládou," řekl Petter-Börre Furberg, který má na starosti norské aktivity Telenoru.

Revoluce jménem 5G

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Otázkou, zda firmě Huawei povolit účast na budování sítí 5G, se zabývá více zemí, včetně České republiky. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků