Hlavní obsah
iPhone 5 Foto: Apple

Loni se prodaly téměř dvě miliardy mobilních telefonů

Loni se ve světě prodalo 1,77 miliardy mobilních telefonů, tedy stejně jako v roce 2011. Podíl chytrých telefonů (smartphonů) stoupl z 27 na 42 až 44 procent. Odhadla to analytická firma Gartner. Přesná data o trhu mobilních telefonů v minulém roce Gartner vydá koncem února.

iPhone 5 Foto: Apple
Loni se prodaly téměř dvě miliardy mobilních telefonů

"Relativně slabší prodeje mobilů přičítáme jednak ekonomické nejistotě, a také nedostatku inovací. Výrobci nedokázali zákazníkům dát přesvědčivé důvody pro náhradu jejich existujících mobilních přístrojů. Zákazníci čekají, až se na trhu objeví buď výrazně vylepšené, nebo alespoň podstatně levnější přístroje," uvedla analytička Gartneru Carla Milanesiová.

Samsung Galaxy S III

Foto: Samsung

Za nejvýraznější produkty na trhu označují analytici Gartneru Samsung Galaxy S III a iPhone 5. První jmenovaný dosáhl v posledním čtvrtletí 2012 prodejů přes 30 miliónů. V roce 2013 bude růst Samsungu pokračovat, ale především v Evropě bude Samsung čelit nové konkurenci, především ze strany Sony a Nokie.

Sony Xperia Z

Foto: Sony

Společnost Apple uzavřela zásadní dohody s oběma největšími čínskými mobilními operátory, což je předpokladem k raketovému nárůstu prodejů v Číně. Produkce Apple iPhone 5 však zatím narážela na nedostatek některých komponent. Přesto dosáhly prodeje iPhone 5 v posledním čtvrtletí loňského roku 46 až 49 miliónů kusů.

Nokia Lumia 920

Foto: Nokia

Prodeje chytrých telefonů Nokia Lumia ve 4. čtvrtletí dosáhly 4,4 miliónu. Nokia se soustředila na trhy, kde je silná pozice špičkových konkurenčních smartphonů a odezva zákazníků byla jen slabá. Prodeje Nokií porostou především v souvislosti s marketingem Windows 8, ale pro úspěch smartphonů Nokie je kritická především podpora vývojářů a operátorů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků