Hlavní obsah
Do školy s novým telefonem. Foto: Profimedia.cz

Kdy pořídit dítěti první mobil a po kterém sáhnout

S příchodem nového školního roku začínají mnozí rodiče řešit nejen nákup školních pomůcek, ale také otázku, zda malému školákovi pořídit mobilní telefon. Kdy je ten pravý čas a jak při nákupu mobilu postupovat, aby byl pro dítě nejen uživatelsky přívětivý?

Do školy s novým telefonem. Foto: Profimedia.cz
Kdy pořídit dítěti první mobil a po kterém sáhnout

Při nákupu toho nejlepšího telefonu pro dítě se nejčastěji řeší právě otázka věku – kdy je dítě dostatečně zdatné, aby bylo schopné mobil nejen ovládat, ale v případě smartphonů si také uvědomovat rizika, která plynou z jeho užívání? A jak telefon vlastně vybrat?

Snadné ovládání a odolnost

Jednoduše stanovit věk, kdy je dítě dostatečně zralé na mobilní telefon, příliš nejde. Záleží totiž i na povaze a osobnosti dítěte – na jeho dovednostech a schopnostech. Jistě, v dnešní době umí i pětileté děti často ovládat mobil mnohem lépe než jejich rodiče či prarodiče, ale to ještě neznamená, že jsou schopné jej bez potíží použít i v případě potřeby, nikoli jen pro zábavu.

Odborníci většinou doporučují pořídit dítěti první mobil až mezi 8. a 10. rokem věku. Nejenže jej v tu dobu bude schopné plně využívat, ale navíc už si uvědomuje, že v ruce drží drahou věc, kterou nemůže nechat jen tak ležet bez dozoru. Z bezpečnostního hlediska větší děti rovněž chápou, že není možné například rozdávat telefonní číslo cizím lidem nebo se drahým mobilem všude chlubit apod.

03_srpen_Zbozi_Mobilni telefony pro deti_1

1. myPhone Fun LTE Dual SIM 16 GB, černý, od 1 199 Kč
2. Cubot Nova Dual SIM, od 1 970 Kč
3. Aligator S6000 Duo, od 1 757 Kč
4. UMAX VisionBook P55 LTE Pro Dual SIM, od 1 840 Kč
5. Xiaomi Redmi Go Dual SIM, od 1 680 Kč
6. Lenovo K9, od 2 899 Kč

Věku dítěte je také vhodné přizpůsobit i typ prvního telefonu. U těch nejmenších platí, že čím jednodušší, tím lépe. Mezi mobilní telefony vhodné pro děti se tak řadí i klasické „tlačítkové“ telefony, které jsou nejen snadné na ovládání i pro malé prstíky, ale také poměrně odolné při případném nešikovném zacházení. A navíc nepatří k nejdražším, což se rozhodně hodí pro případ, že budete muset řešit ztrátu nebo rozbití telefonu.

Ke komunikaci i na hraní

Pokud máte odrostlejší potomky, nejspíš přijde ke slovu dotykový mobilní telefon pro děti. Nejen proto, že s ním již vaše ratolest bude umět zacházet, ale navíc je bohužel realitou (nejen českých) škol, že smartphone patří k jakési povinné výbavě školáka, který nechce být za outsidera (především to platí pro děti, které jsou na prahu puberty či starší). Ačkoli se děti moc dobře orientují ve značkách a cenách telefonů, přece jen se nedoporučuje kupovat hned nejdražší modely – mobily se totiž snadno ztrácejí a bohužel i kradou.

Vzhledem k tomu, že prostřednictvím chytrého telefonu umožníte dítěti prakticky neomezený přístup k internetu, je velmi důležité poučit ho o možných nebezpečích, která může on-line svět skrývat (co a s kým sdílet, co je kyberšikana, jaké stránky prohlížet, co stahovat, jak reagovat při kontaktování neznámým člověkem apod.). Riziko pak může představovat i závislost na mobilním telefonu, kterou dnes trpí i velmi malé děti. Vyplatí se proto dítěti čas strávený s telefonem rozumně regulovat.

03_srpen_Zbozi_Mobilni telefony pro deti_2

1. Xiaomi Redmi Note 7, od 4 030 Kč
2. Motorola Moto G7 Power, od 3 990 Kč
3. Huawei Nova 3, od 4 872 Kč
4. Samsung Galaxy A40 (A405F) 64 GB, Edice Seznam, od 4 999 Kč
5. Apple iPhone 7, od 5 549 Kč
6. Honor 20 lite, od 8 491 Kč

Při nákupu telefonu pro děti není od věci zvážit i několik „technických“ parametrů. Vzhledem k tomu, že mobil bude nejspíš vystaven řadě zatěžkávacích zkoušek v podobě pádů apod., vyplatí se investovat do odolného modelu (některé značky nabízejí přímo zvýšenou odolnost, u ostatních jsou k dostání nejrůznější ochranná pouzdra apod.).

Pro řadu dětí není mobil pouze prostředkem komunikace, ale také herním centrem, je tedy dobré zkontrolovat u vybraného typu výdrž baterie a také výkon telefonu. Pozornost věnujte rovněž kvalitě fotoaparátu. Vzhled mobilu je často velmi důležitý i pro nás dospělé, proto jej nepodceňujte ani při výběru přístroje pro svého potomka. Často se vyplatí s ním nejen design telefonu konzultovat, abyste předešli případnému zklamání.

Tento článek podporuje službu Zboží.cz.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků