Hlavní obsah
Podle návrhu EU si za mobily s GPS navigací připlatíme 3,7 procent a za přístroje s televizním tunerem až 14 procent. Foto: Dana Kysučanová, Novinky

EU chce zavést speciální daň pro chytré mobilní telefony

Nákup chytrých mobilních telefonů by se mohl v příštích letech výrazně prodražit. Evropská unie (EU) totiž v prosinci členským státům zaslala návrh, podle kterého by měla být zařízení s GPS navigací a televizním přijímačem speciálně zdaněna. Nová daň by byla po finanční krizi další ránou pro výrobce mobilních telefonů. Informoval o tom americký list International Herald Tribune.

Podle návrhu EU si za mobily s GPS navigací připlatíme 3,7 procent a za přístroje s televizním tunerem až 14 procent. Foto: Dana Kysučanová, Novinky
EU chce zavést speciální daň pro chytré mobilní telefony

Podle návrhu EU si zákazník připlatí k telefonu s GPS navigací 3,7 procenta. Nejvíce se však nová daň dotkne multifunkčních mobilů, které mají vestavěný televizní tuner. U nich plánuje EU daň 14 procent.

Novou daň by zaplatili buď zákazníci při nákupu spolu s DPH (19 procent), nebo rovnou výrobci multifunkčního mobilu.

Za mobilní telefon LG HB620T, který má vestavěný televizní tuner, v současnosti zaplatíme 4 299 Kč s DPH. S novou daní bychom za mobil zaplatili 4 805 Kč, speciální daň by tak cenu tohoto mobilu navýšila o dalších 506 Kč.

Výrobci mobilů se bouří

"Nová daň by nevyhnutelně vedla k vysokému nárůstu prodejní ceny pro koncové zákazníky v době, kdy se všichni výrobci snaží držet ceny všech mobilů kvůli finanční krizi na co nejnižší úrovni,“ uvedl pro list International Herald Tribune Simone Bresi-Ando, mluvčí firmy Sony Ericsson.

Podobný názor zastává také největší český operátor Telefónica O2. "Pokud tento návrh u evropských zákonodárců uspěje, nevylučujeme dopad nové daně i na koncové ceny dotovaných telefonů,“ řekl Novinkám Vlastimil Sršeň, mluvčí O2.

 

Anketa
Souhlasíte se zavedením nové daně pro chytré mobilní telefony?
Ano
5.4 %
Ne
94.6 %
Celkem hlasovalo 20867 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků