Hlavní obsah
Mobilní telefony se SIM od Vodafonu mohou v metru přijímat 5G internet již od října. Foto: mif, Novinky

5G signál v metru se rozšiřuje. Před koncem roku bude v polovině stanic

Více než polovina stanic pražského metra by měla být ještě před koncem roku pokryta 5G signálem od O2. Zástupci operátora přislíbili, že kromě 35 stanic pokryjí také navazující tunely. Mobilní sítě páté generace nabízí v pražském metru také T-Mobile a Vodafone.

Mobilní telefony se SIM od Vodafonu mohou v metru přijímat 5G internet již od října. Foto: mif, Novinky
5G signál v metru se rozšiřuje. Před koncem roku bude v polovině stanic

5G signál bude ještě před novoročním přípitkem O2 nabízet svým zákazníkům na trase C v úseku Háje – Nádraží Holešovice, na trase B v úseku Českomoravská – Radlická a stanici Nové Butovice a dále na trase A v úseku Náměstí Míru – Dejvická.

Zástupci operátora navíc přislíbili, že v pokrývání metra 5G signálem budou pokračovat v roce 2021. Postupně by tak nejrychlejším mobilním standardem měly být pokryty všechny stanice na všech třech linkách. Bližší časový výhled ale operátor neupřesnil.

5G připojení v metru nabízí od 1. listopadu také konkurenční T-Mobile, tehdy byl dostupný ale pouze v sedmi stanicích pražského metra na trase C – Roztyly, Chodov, Háje, Kačerov, Budějovická, Pankrác a Pražského povstání.

Postupně se ale mobilní sítě páté generace rozšiřují také u magnetového operátora, zkraje prosince tak bylo pokryto dalších 35 stanic a před koncem roku jich přibude dalších pět.

První byl Vodafone

Jako první nabídl svým zákazníkům v Česku mobilní sítě páté generace Vodafone. Nejmladší tuzemský operátor pokryl hned zkraje října celý úsek Dejvická až Muzeum na trase linky A, dále stanice na trase metra B v úseku Smíchovské nádraží až Českomoravská. Ještě během října přibyly také zastávky Chodov a Háje.

Postupně chce nejmladší český operátor 5G internetem pokrýt všechny stanice a tunely metra, stát by se tak mělo během příštího či přespříštího roku.

Příjem rychlejšího a modernějšího mobilního standardu není v Česku nijak zpoplatněn, přijímat jej mohou lidé, kteří vlastní 5G mobilní zařízení a SIM kartu podporující LTE.

Revoluce jménem 5G

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků