„V první polovině roku se oblibě těšily nové řady Mate 20 a P30, pyšnící se skvělými fotografickými schopnostmi, vysoce výkonným čipem Kirin 980 a velkou výdrží baterie. Díky podpoře zákazníků se tak Huawei stal jednou z nejinovativnějších a nejrychleji rostoucích značek smartphonů na světě,“ stojí v oficiálním prohlášení společnosti.

Oznámení o rekordních prodejích přichází v době, kdy Huawei čelí velkým problémům u svých zahraničních partnerů.

Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej

FOTO: Profimedia.cz

Embargo v USA

Americké ministerstvo obchodu totiž umístilo Huawei na černou listinu v polovině května. Od té doby potřebují firmy z USA speciální povolení, aby mohly své produkty dodávat čínskému podniku. Podle Washingtonu je to nezbytné, neboť ve hře je národní bezpečnost – Huawei podezřívá ze špionáže.

Jenže americké podniky, a nutno podotknout, že také řada evropských společností, o žádná povolení nežádá. Místo toho ty největší spolupráci ukončily či pozastavily do doby, než USA embargo zruší. Američané sice sankce zmírnili, ale největší podniky zatím spolupráci neobnovily.

Sankce nás drtí.Šéf společnosti Huawei Žen Čeng-fej

Šéf společnosti Huawei Žen Čeng-fej již přiznal, že sankce podnik drtí. „Nečekali jsme, že na nás zaútočí na tolika frontách,“ přiznal Žen  již dříve při vystoupení v centrále společnosti ve městě Šen-čen.

„Nedostaneme se k dodávkám komponent, nemůžeme participovat u mnoha mezinárodních organizací, spolupracovat s řadou univerzit, používat cokoliv s americkými součástkami, dokonce ani navazovat spojení se sítěmi, které tyto součástky využívají,“ shrnul Žen.

Prodeje chytrých telefonů za 1. kvartál 2019

Prodeje chytrých telefonů za 1. kvartál 2019

FOTO: Martin Havelka, Novinky

Huawei je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých telefonů na světě poté, co loni předstihl americký Apple. V technologiích pro nové mobilní sítě 5G, které se kvůli internetu věcí chystá zavést celý vyspělý svět včetně ČR, je čínská firma dokonce světovým lídrem.

Před riziky varovali také Češi

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.