Čína je pro výrobce chytrých telefonů klíčová, protože je to největší světový trh se smartphony. Dokonce větší než USA.

Samsung je v globálních prodejích jedničkou, nicméně na čínském trhu jeho podíl klesl podle výzkumné společnosti Strategy Analytics na méně než jedno procento ze zhruba 20 procent před šesti lety.

Prodeje chytrých telefonů za 1. kvartál 2019

Prodeje chytrých telefonů za 1. kvartál 2019 ve světě.

FOTO: Martin Havelka, Novinky

Podíl prodeje chytrých telefonů za 1. kvartál 2019

Podíl prodeje chytrých telefonů za 1. kvartál 2019.

FOTO: David Ryneš, Novinky

Právě proto se jihokorejský elektronický gigant rozhodl snížit produkci telefonů v továrně v čínském městě Chuej-čou. Přitom již loni podnik oznámil, že zcela uzavře svou továrnu na výrobu smartphonů v čínském městě Tchien-ťin.

Popularita čínských výrobců v jejich domovině sílí tím, jak USA přitvrzují v boji proti Huawei a ZTE. Podle analytiků mají tamní obyvatelé silné vlastenecké sklony. A právě to se patrně týká také propadu Samsungu, jehož podíl na čínském trhu výrazně klesl.

Jde o důsledek diplomatických sporů mezi Pekingem a Soulem, které v nejlidnatější zemi světa vyvolaly protikorejské nálady.

ČTĚTE TAKÉ:
USA zařadily Huawei na černou listinu, firma nenakoupí americké součástky
Kroky USA proti Huawei mohou zpomalit zavádění sítí 5G
Macron: Cílem Francie je bezpečnost, ne blokování Huawei

Kritika ze strany USA

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá.

Americké ministerstvo obchodu kvůli tomu dokonce zařadilo Huawei na černou listinu, kvůli čemuž americké podniky nesmí s čínským výrobcem obchodovat. Sankce sice byly na tři měsíce zmírněny, nicméně napětí mezi USA a Čínou trvá.

Spojené státy se snaží přimět své spojence, aby společnost Huawei z bezpečnostních důvodů vyloučili z budování mobilních sítí páté generace (5G). Firma uvedla, že do konce března podepsala s operátory 40 kontraktů na tyto sítě.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
Může se vám hodit na Seznamu: