Hlavní obsah

Huawei v Česku výrazně posílil, jedničkou je však stále Samsung

Novinky, lez

Prodej chytrých telefonů v Česku během prvního kvartálu letošního roku stoupl o necelá tři procenta. Prodalo se tak dohromady 1,17 milionu mobilů, což je meziroční nárůst o 40 000 kusů. Nejvíce se přitom dařilo společnosti Samsung, která je jedničkou i ve světě. Dvojkou trhu je Huawei.

Foto: David Ryneš, Novinky

Prodej chytrých telefonů v Česku za 1. čtvrtletí 2019

Článek

Huawei prodal v Česku během prvních tří měsíců letošního roku dohromady 221 000 mobilů. To je dobrý výsledek, neboť v meziročním porovnání jde o 40procentní nárůst. Vyplývá to z informací analytické společnosti Gartner.

Na jedničku trhnu, kterou je společnost Samsung, to nicméně nestačilo. Jihokorejský elektronický gigant ve stejném období prodal v tuzemsku 339 000 smartphonů, díky čemuž mu patří druhá příčka. V meziročním porovnání je to však nárůst pouze o dvě procenta.

Třetí příčka na českém trhu patří Applu s pětinovým poklesem na 216 000 prodaných přístrojů. Naopak společnost Xiaomi, která je ve statistikách čtvrtá, rostla. Polepšila si meziročně na desetinásobek – ze 17 000 prodaných přístrojů na 170 tisíc kusů.

Samsung vede i ve světě

V globálních prodejích vede podle Gartneru také Samsung. Druhá příčka patří Huawei a další pozice v žebříčku nejúspěšnějších světových prodejců pak Applu, Vivo a Oppo, jak Novinky.cz informovaly již dříve.

Foto: Martin Havelka, Novinky

Prodeje chytrých telefonů za 1. kvartál 2019

Foto: David Ryneš, Novinky

Podíl prodeje chytrých telefonů za 1. kvartál 2019

Analytici nicméně poukázali na to, že aktuální embargo ze strany USA, kvůli kterému některé společnosti přestaly s Huawei spolupracovat, může velmi zamíchat kartami. „Nedostupnost aplikací a služeb Google na telefonech Huawei zásadně naruší obchodní aktivity této čínské společnosti,“ konstatoval ředitel výzkumu Gartner Anshul Gupta.

„Přinejmenším to povede k nejistotě a obavám zákazníků, a omezí se tak růst Huawei v nejbližších měsících,“ podotkl Gupta.

Kritika ze strany USA

Společnost Huawei se dostala do centra pozornosti kvůli obviněním ze strany Spojených států, že její zařízení pro telekomunikační sítě by mohla čínská vláda využívat ke špionáži. Huawei obvinění ohledně špionáže odmítá.

Americké ministerstvo obchodu kvůli tomu dokonce zařadilo Huawei na černou listinu, kvůli čemuž americké podniky nesmí s čínským výrobcem obchodovat. Sankce sice byly na tři měsíce zmírněny, nicméně napětí mezi USA a Čínou trvá.

Spojené státy se snaží přimět své spojence, aby společnost Huawei z bezpečnostních důvodů vyloučili z budování mobilních sítí páté generace (5G). Firma uvedla, že do konce března podepsala s operátory 40 kontraktů na tyto sítě.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
Může se vám hodit na Zboží.cz:
Mobilní telefony Samsung

Technologičtí giganti dávají od Huawei ruce pryč

Google v reakci na přidání společnosti Huawei na černou listinu amerického ministerstva obchodu uvedl, že přestane do nových přístrojů dodávat některý klíčový software. U chystaných produktů by tak nemusely být dostupné všechny služby – například Play Store, Gmail a YouTube nebo Google Mapy.

Omezení ze strany Googlu není pro Huawei jediný problém. Kvůli celé bezpečnostní kauze dávají od čínského výrobce ruce pryč také další technologické giganty. Jsou mezi nimi společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx či například Broadcom. Informovala o tom agentura Bloomberg s tím, že napětí mezi USA a Čínou kvůli tomu graduje.

Intel je v současnosti největším výrobcem procesorů na světě, i když se soustředí primárně na stolní počítače a servery. Qualcommu patří prvenství mezi mobilními čipsety. Xilinx prodává programovatelné čipy používané v síti a Broadcom je dodavatelem přepínacích čipů, ale například patří také k největším výrobcům BlueTooth a WiFi čipů na světě.

V nabídkách těchto společností je ovšem celá řada dalších klíčových komponent, které jsou nezbytné k výrobě smartphonů.

Reklama

Výběr článků

Načítám