Americké ministerstvo obchodu umístilo Huawei na černou listinu v polovině května. Od té doby potřebují firmy z USA speciální povolení, aby mohly své produkty dodávat čínskému podniku. Podle Washingtonu je to nezbytné, neboť ve hře je národní bezpečnost – Huawei podezřívá ze špionáže.

Jenže americké podniky, a nutno podotknout, že také řada evropských společností, o žádná povolení nežádá. Místo toho ty největší spolupráci ukončily či pozastavily do doby, než USA embargo zruší. Američané sice sankce zmírnili, ale největší podniky zatím spolupráci neobnovily.

ČTĚTE TAKÉ:
USA zařadily Huawei na černou listinu, firma nenakoupí americké součástky
Kroky USA proti Huawei mohou zpomalit zavádění sítí 5G
Macron: Cílem Francie je bezpečnost, ne blokování Huawei

„Hrozba je reálná. Rozhodnutí USA bez pochyby poškodí naše zákazníky ve více než 170 zemích, tedy více než tři miliardy spotřebitelů, kteří produkty Huawei používají,“ prohlásil Sung. Narážel přitom na to, že Huawei nevyrábí pouze telefony, ale také síťové prvky pro operátory, které jsou používané například i v Česku. Produkty Huawei tedy v konečném důsledku používají i lidé, kteří mobil této značky nevlastní.

Doposud přitom vedení podniku tvrdilo, že dopady amerického embarga budou minimální. Šéf Huawei Žen Čeng-fej se již dříve nechal několikrát slyšet, že podnik má řadu záložních plánů a na podobné kroky ze strany USA byl připraven. Již dříve pracovníci Huawei například prozradili, že pracují na vlastním operačním systému, který má nahradit v chytrých telefonech Android od Googlu.

V ohrožení jsou desetitisíce míst v USA

Sung zdůraznil, že embargo bude mít neblahý vliv nejen na zákazníky společnosti Huawei, ale také na více než 1200 amerických podniků, které s čínskou společností spolupracují. Nejistou budoucnost tak v současnosti mají desetitisíce pracovníků z USA.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, už nyní provádí v České republice.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.