O úspěchu společnosti Apple svědčí čerstvý žebříček analytické společnosti IDC, který pojednává o posledním kvartálu loňského roku. Podle něj bylo do obchodů před Vánocemi dodáno 78,3 miliónu iPhonů. O rok dříve to přitom bylo jen 74,8 miliónu.

Paradoxní na tom je, že tržní podíl se americkému počítačovému gigantu i přesto snížil z předloňských 18,7 % na 18,3 %. I tak to ale stačilo na absolutní prvenství.

Nový iPhone 7

Nový iPhone 7

FOTO: Lucy Nicholson, Reuters

Samsung je až druhý

V žebříčku nejúspěšnějších výrobců smartphonů tak Apple sesadil z první příčky v posledním kvartálu loňského roku konkurenční společnost Samsung. Jihokorejský elektronický gigant totiž před Vánocemi dodal do obchodů jen 77,5 miliónu chytrých telefonů. O rok dříve to přitom bylo 81,7 miliónu.

Z řádků výše je nejspíše patrné, že podíl na trhu klesl také jihokorejskému elektronickému gigantu. Ten drží aktuálně 18,1 %, zatímco ještě předloni to bylo 20,4 %.

Zleva: Samsung Galaxy S7 edge a Galaxy S7

Zleva: Samsung Galaxy S7 edge a Galaxy S7

FOTO: Albert Gea, Reuters

Pro nalezení důvodu takového poklesu na předních příčkách nemusíme chodit daleko. Jak je patrné z tabulky na konci článku níže, výrazně si totiž polepšily čínské společnosti Huawei, Oppo a Vivo.

Pikantní na tom je, že značky Oppo či Vivo ještě v první polovině loňského roku většina uživatelů vůbec neznala. Jasně to ale ukazuje, jak jsou tyto mladé čínské značky dravé a že ukrajují stále větší část trhu.

I když na nejúspěšnější zavedené výrobce zatím ani zdaleka nestačí, čínské podniky už ovládají tři z pěti pozic nejpopulárnějších mobilních výrobců.

Celá řada tradičních výrobců – například Sony, HTC či LG – se do přehledu nejúspěšnějších výrobců nedostala vůbec.

Nejúspěšnější prodejci chytrých telefonů
VýrobcePodíl trhu 4Q16Podíl trhu 4Q15
Apple18,3 %18,7 %
Samsung18,1 %20,4 %
Huawei10,6 %8,2 %
Oppo7,3 %3,6 %
Vivo5,8 %3,0 %
Zdroj: IDC
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: