Oznámení o uzavření partnerství přišlo jen krátce poté, co společnost Microsoft oznámila, že odprodává divizi výroby klasických mobilních telefonů. [celá zpráva]

To je poměrně zajímavé, protože jedním z kupců je právě finský podnik HMD Global Oy. Nokia, která předloni odprodala celou svou mobilní divizi za 5,44 miliardy eur (149,4 miliardy Kč) právě Microsoftu, se tak ke svým vlastním výrobním linkám oklikou vrací.

V návrhu nových modelů by totiž měli mít zástupci Nokie hlavní slovo, HMD Global Oy pak zajistí výrobu. Nokia bude mít práva na značku a zároveň i na duševní vlastnictví. Ve firmě HMD Global Oy nebude mít žádný podíl, bude dostávat pouze licenční poplatky z prodeje telefonů a tabletů.

Dohoda mezi oběma společnostmi byla uzavřena na deset let. Kdy by se na pultech obchodů mohly objevit první nové mobily a tablety, však zatím není jasné.

Tři nové mobily?

Už delší dobu se nicméně spekuluje o tom, že Nokia chystá uvést na pulty obchodů nové smartphony. Na přelomu ledna a února totiž finský výrobce vypustil do světa video, na kterém bylo vidět, jak si páni inženýři v Nokii představují blízkou budoucnost někdejšího mobilního gigantu.

Video

Vize blízké budoucnosti v podání Nokie

Zdroj: Nokia

Na krátkém snímku se finský podnik pochopitelně kasá tím, že „spojuje objekty a data, aby byl každodenní život s internetem jednodušší“. Po prodeji mobilní divize se totiž firma věnuje právě návrhům a vývoji různých síťových systémů.

Fanoušky mobilních technologií ale patrně zaujal nejvíce závěr videa. Na něm se totiž objevují celkem tři smartphony bez jakékoli značky, což dává prostor spekulacím. [celá zpráva]