Na první pohled se novinka ze stáje HP nijak dramaticky neliší od smartphonů konkurenčních výrobců. Má skoro šestipalcový displej, který mimochodem nabízí špičkové rozlišení 2560 x 1440 obrazových bodů, rychlý procesor Snapdragon 820 a 4 GB operační paměti.

HP Elite X3

HP Elite X3

FOTO: archív výrobce

Výbava je to sice slušná, ale najdete ji i v každém druhém top modelu od konkurenčních výrobců. Hlavní přednost novinky tkví v něčem úplně jiném – v operačním systému Windows 10, díky kterému nabízí tento mobil také funkci Continuum.

Jak funguje Continuum v praxi, Novinky.cz ukázaly již v prosinci v recenzi Lumie 950 XL. Stačí mobil připojit ke speciální dokovací stanici, ke které se následně připojí monitor, klávesnice a případně i myš. [celá zpráva]

HP Elite X3

Speciální dokovací stanice pro režim Continuum

FOTO: archív výrobce

Notebook? Žádný problém

A velmi podobně to funguje i u modelu Elite X3. Kromě základní dokovací stanice se ale novinka bude nabízet s adaptérem zvaným HP Mobile Extender. Na první pohled jde o plnohodnotný notebook – má displej, klávesnici i touchpad.

Ve skutečnosti ale chybí tomuto stroji vlastní procesor i operační systém. Veškerou práci odvádí samotný telefon, který je možné k tomuto adaptéru připojit dokonce i bezdrátově. Novinka od HP tak dokáže nahradit nejen klasický stolní počítač, jako je tomu u zmiňované Lumie 950 XL, ale také notebook.

Jak použitelný bude celý koncept v praxi, ukáže až čas. Přinejmenším je to ale zajímavá cesta, jakou se výrobci mobilů s operačním systémem Windows 10 mohou vydat.

HP Elite X3

Elite X3 a HP Mobile Extender

FOTO: archív výrobce

HP Elite X3

Režim Continuum v akci

FOTO: archív výrobce

Vysoká odolnost

Continuum není ale jedinou předností novinky. Kromě velmi slušného výkonu a jemného displeje bude samotný telefon lákat také na zvýšenou odolnost. Výrobce totiž garantuje zvýšenou odolnost proti vodě, prachu a pádům, což je dáno certifikacemi IP 67 a MIL-STD-810.

Právě kvůli zvýšené odolnosti ale trochu narostly rozměry (161,8 x 83,5 x 7,8 mm) a hmotnost (195 g). To na druhou stranu není u šestipalcového stroje zas tolik překvapující.

Na pultech obchodů by se měl model Elite X3 objevit v průběhu letošního léta. Cena zatím zveřejněna nebyla.

HP Elite X3

HP Elite X3

FOTO: archív výrobce