Video zveřejnila Nokia v uplynulých dnech. Má zachycovat vizi nedaleké budoucnosti tak, jak si ji představuje finský podnik. Ten se vcelku pochopitelně kasá tím, že „spojuje objekty a data, aby byl každodenní život s internetem jednodušší“. Po prodeji mobilní divize se totiž firma věnuje právě návrhům a vývoji různých síťových systémů.

Fanoušky mobilních technologií ale patrně zaujal nejvíce závěr videa. Na něm se totiž objevují celkem tři smartphony bez jakékoliv značky, což dává prostor spekulacím. Nejde náhodou o chystané novinky, které ponesou název Nokia?

Jeden ze smartphonů zachycených na videu.

Jeden ze smartphonů zachycených na videu.

FOTO: repro Nokia

Generální ředitel finského podniku Rajeev Suri se totiž už v polovině loňského roku nechal slyšet, že smartphony Nokia se na pulty obchodů vrátí. Produkovány však budou ve spolupráci s jiným výrobcem – finská společnost hodlá poskytovat licence na svou značku. Tento obchodní model už vyzkoušela s tabletem N1, který s logem finské firmy vyrábí tchajwanský Foxconn. [celá zpráva]

Tehdy Suri zároveň zdůraznil, že americkému softwarovému gigantu Microsoft, který od Nokie odkoupil celou divizi mobilních telefonů, podnik „do zelí“ nepoleze. „Microsoft vyrábí mobily, my budeme navrhovat a nabízet licenci,“ uvedl Suri. [celá zpráva]

Je to mobil, nebo fotoaparát? Jedna z novinek by mohla lákat na fotoaparát s optickým zoomem.

Je to mobil, nebo fotoaparát? Jedna z novinek by mohla lákat na fotoaparát s optickým zoomem.

FOTO: repro Nokia

Podle smlouvy Microsoftem nesmí Nokia nabízet vlastní smartphony do konce letošního roku. Je tedy více než pravděpodobné, že na přelomu letošního a nadcházejícího roku se první smartphony s logem Nokia opět objeví na pultech obchodů, byť půjde „pouze“ o licencované přístroje.

Zástupci Nokie samozřejmě nic oficiálně nepotvrdili. Zda se přístroje z videa skutečně objeví v prodeji, ukáže až čas.

Jeden ze smartphonů zachycených na videu.

Jeden ze smartphonů zachycených na videu.

FOTO: repro Nokia

Americký softwarový gigant se dohodl na převzetí mobilní divize Nokie za 5,44 miliardy eur (149,4 miliardy Kč) předloni v září. Název Nokia však již nové přístroje od amerického počítačového giganta nevyužívají, místo toho nesou pouze označení Lumia.

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale před lety sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finský výrobce zaspal hlavně na poli smartphonů s dotykovým displejem.