Počet lidí závislých na mobilních telefonech rychle stoupá, a to je pro mnohé důvodem k obavám. Podle listu Psychology Today "mnoho lidí trpí úzkostí, pokud svůj mobil ztratí z dosahu byť jen na pár minut. Spoléháme na ně ve všem - od vyznání 'miluji tě' až po rozchod, od kontroly bankovního účtu až po investice, od sdílení fotografií s vnoučetem až po zasílání snímků a vzkazů se sexuálním obsahem. Můžeme provádět celou škálu denních úkolů přímo z vlastní dlaně".

Chytré telefony se pro nás staly tak důležité, že psychologové přišli s označením pro strach z odloučení od nich - nomofobie. List Psychology Today citoval celou řadu příznaků:

Jste nervózní, kdykoli telefon nemáte u sebe. Neustále ho kontrolujete, jestli vám nepřišla nová zpráva a cítíte nutkání okamžitě reagovat. Jste na půl cesty do obchodu, uvědomíte si, že nemáte telefon a vrátíte se pro něj.

Fantomova vibrace

Někteří lidé také trpí "fantomovou vibrací" - to je stav, kdy mají pocit, že jejich telefon v tichém režimu vibruje, ale přitom to není pravda.

Technologie lidem přinesla do života řadu vylepšení, mimo jiné i rychlý a snadný přístup k obrovskému množství informací, stejně jako například možnost s pomocí počítače a chytrého telefonu pracovat z pohodlí domova. Ale s tím, jak zvládáme nový technologický svět, bychom se možná měli znovu vrátit i k citovému a duchovnímu světu, napsal spisovatel a sloupkař listu Pittsburgh Tribune Tom Purcell.

Ve 20. a 30. letech se domy stavěly blízko sebe a každý měl vepředu zápraží a lavičku, kde se mohli lidé večer sejít a povídat si. V sobotu večer se rodina scházela nad partií karet, povídala si, zpívala a vyprávěla příběhy. Dnes žijeme uzavření v domech, před nimi máme garáže a spousta sousedů se navzájem ani nezná a mnohdy se ani nepozdraví, dodal Purcell.

S pomocí chytrých telefonů se tak dál izolujeme ve vakuu kybernetického prostoru a častěji komunikujeme s přáteli elektronicky než osobně.