Podle deníku na základě tohoto nařízení, určeného pro ministerstvo spojů, by všichni provideři měli být povinni zapojit do 1. července 2014 do svých sítí zařízení schopné zaznamenávat a uchovávat po dobu nejméně 12 hodin údaje o provozu na internetu. Tajné služby by přitom měly mít k těmto údajům přímý přístup.

Pod kontrolu se tak například dostanou čísla telefonů, IP adresy, jména účtů a adresy elektronické pošty uživatelů sociálních sítí. Operátoři, kteří již byli o tomto záměru informováni, podle Kommerstantu poukazují na to, že některé body projektu jsou v rozporu se zákony, a to včetně ústavy, neboť počítá se shromažďováním a uchováváním údajů ještě před příslušným rozhodnutím soudu.

Bývalý zaměstnanec amerických tajných služeb Edward Snowden způsobil letos v létě celosvětový poprask, když vyzradil informace o americkém tajném programu na sledování internetové komunikace a telefonických hovorů. Začátkem srpna dostal roční azyl v Rusku, kam se uchýlil před americkou justicí. USA opakovaně a neúspěšně žádají Moskvu o jeho vydání.