ČTÚ zrušil protahující se aukci frekvencí v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz 8. března. Důvodem byly příliš vysoké nabídky operátorů, které se vyšplhaly z celkové vyvolávací ceny 7,4 miliardy Kč na více než 20 miliard korun a stále rostly. Podle ČTÚ by vysoké náklady znamenaly zpoždění výstavby sítí i vysoké ceny pro zákazníky. Odborníci úřadu vyčítají špatně nastavené podmínky soutěže.

Do výběrového řízení se loni přihlásili současní operátoři Telefónica, T-Mobile a Vodafone a také společnost PPF Mobile Services, která se chce stát čtvrtým mobilním operátorem.

Podle mluvčího ČTÚ Františka Maliny vyprší lhůta pro odvolání dnes o půlnoci a informaci o případných protestech vydá úřad až v úterý. Všichni uchazeči již řekli, že podávat protest nebudou. Pracovní skupina ČTÚ spolu s poradenskou firmou tak může zveřejnit nové podmínky výběrového řízení a předložit je k veřejné konzultaci. "Samotné výběrové řízení bude vyhlášeno ihned po ukončení a vyhodnocení veřejné konzultace," uvedl Malina.

Mechanismus zajistí růst ceny 

Není tak jisté, zda výběrové řízení vypíše úřad ještě pod vedením Pavla Dvořáka, kterému na konci dubna končí mandát v předsednickém křesle. Údajně by jej mohl nahradit radní Jaromír Novák, kterého do rady loni nominoval ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Nově vypsaná aukce by měla obsahovat mechanismus, aby cena nerostla do nereálné úrovně, v podmínkách by také měla být penalizace za stažení příhozů i jiné nastavení jejich výše. Vyvolávací cena by měla být stejná nebo vyšší než v původní aukci. Jednou z možností je také vypsání samostatné aukce části kmitočtů pouze pro zájemce o vstup na trh.