Podle jednoho ze zdrojů podnik snížil přibližně o 15 procent ceny vlajkového telefonu N8, multimediálního C7 a modelu E6 pro podnikové uživatele. Akcie Nokie ale reagovaly na zprávu poklesem, oslabily o dvě procenta.

Slevy u dalších modelů budou nižší. "Na jeden model to nejsou nijak velké slevy, ale jejich rozsah napříč celým portfoliem nebyl vidět hodně, hodně dlouhou dobu," uvedl zdroj, který pracuje pro jednoho evropského mobilního operátora.

Analytička průzkumové agentury Gartner Carolina Milanesiová dodala, že snížení cen není u Nokie překvapivé. Podnik již dříve naznačil, že bude v cenové politice agresivnější, aby od něj uživatelé neutíkali.

Předpokládá se, že za druhé a třetí čtvrtletí roku Nokia vykáže ztráty, protože stárnoucí nabídka chytrých mobilů rychle přichází na trhu o pozici. V prvním čtvrtletí měla Nokia na trhu s chytrými mobily podíl 25,5 procenta proti 39 procentům před rokem, napsala agentura Reuters.

Extrémně výkonné mobily konkurují počítačům a notebookům

Na tuzemském trhu se na konci května objevily první chytré telefony, které jsou vybaveny extrémně rychlými komponenty. Díky tomu se svým výkonem mohou směle měřit s netbooky, počítačovými tablety, ale i s levnějšími notebooky a stolními PC sestavami.

Proti předchozím generacím jsou novinky zpravidla vybaveny dvoujádrovými procesory a operační pamětí s až dvojnásobnou kapacitou. Na první pohled by se mohlo zdát, že takový výkon většina uživatelů vůbec nevyužije.

Opak je ale pravdou. Rychlejší procesory jsou například využity při sledování videa – přehrávání je díky nim plynulejší. Také odezva celého systému je prakticky bez prodlevy, což je znát už i při pohybu v menu telefonu. [celá zpráva]