„Teď vás všechny poprosím, abyste odložili své fotoaparáty a vypnuli všechna nahrávací zařízení,“ poprosil Elop přítomné novináře hned na úvod prezentace. „Mluvím vážně, víte, vedli jsme velkou debatu, jestli to ukázat veřejně před tisícovkami lidí po celém světě. Nakonec se o to podělíme jen s vámi. Je to přísně důvěrné a zatím se to nesmí dostat ven,“ dodal.

Jeho přání si ale nevzali příliš k srdci maďarští novináři, kterým se podařilo zařízení potají natočit na video. Snímek pak umístili na internet.

Hned na první pohled je nová Nokie s Windows velice podobná modelu N9, který byl odhalen tento týden na konferenci v Singapuru. Oba telefony mají velice minimalistický vzhled. Celé čelní straně dominuje velký displej, Nokia N9 dokonce nemá ani tlačítko pro vstup do menu. Vše je nahrazeno gesty na dotykovém displeji.  [celá zpráva]

Video

Nokia N9
Zdroj: Youtube.com

O vypracování prvního telefonu s Windows se Nokia poprvé zmínila již na začátku února, kdy obě firmy oznámily navázání spolupráce. K té údajně došlo kvůli tomu, že finský výrobce nemá na trhu zcela ideální pozici.

O tom Elop informoval v otevřeném dopise. „Stojíme na hořící plošině a musíme jednat velice rychle, jinak shoříme,“ přirovnal Elop současnou situaci firmy k příběhu o naftaři, kterému vzplála vrtná plošina.

„iPhone od Applu zcela změnil význam slova smartphone, upoutal pozornost vývojářů a vytvořil novou mocnou platformu. Jasně ukázal, že když vyrobíte dobrý telefon, lidé jsou za něj ochotni utratit velké peníze. iPhone se objevil v roce 2007 a my stále ještě nemáme konkurenceschopný produkt,“ uvedl šéf Nokie.

Za spojenectví prý americký softwarový gigant zaplatil více než 17 miliard korun. [celá zpráva]