Objem přenesených dat se loni v ČR u pevného připojení pohyboval kolem 40 000 terabytů, u mobilního připojení to bylo necelých 10 000 TB. Za čtyři roky by se měl zároveň v tuzemsku vyrovnat objem dat přenášených na mobilní přístroje "do ruky" s objemem u laptopů. V současnosti laptopy několikanásobně ztrácí.

Zájem o mobilní připojení podporuje růst počtu stahovaných aplikací a prodej zařízení, která umožňují jejich používání. Velký nárůst obliby chytrých mobilních telefonů a tabletů s sebou nese rostoucí nároky na kapacitu mobilních sítí, a to nejen z hlediska přenášených dat, ale i z pohledu množství posílaných signálů mezi koncovými zařízeními a vysílači. Například chytré telefony si se sítí vymění až osmkrát víc signálů než laptopy.

Řešením kapacitních problémů se mají stát rychlé mobilní sítě LTE, které jsou až desetkrát rychlejší než sítě 3G. Sítí LTE je v současnosti podle ředitele zastoupení Nokia Siemens Networks v ČR Aleše Voženílka v komerčním provozu 18, z toho polovinu vybudovala Nokia Siemens. Do konce příštího roku by se jejich počet měl zvýšit na 74. V Česku se s prodejem licencí pro potřebné kmitočty počítá v příštím roce.

Záplava počítačových dat

Každý den roste kapacita počítačových dat neskutečným tempem. Jen během loňského roku se objem dat přehoupl přes jeden zetabyte, což je 1 000 000 000 000 000 000 000 bytů. Pro představu, pro uložení takového množství dat by bylo zapotřebí přes 200 miliard DVD nosičů, nebo zhruba 60 miliard počítačových tabletů iPad s kapacitou 16 GB. [celá zpráva]

Za obrovským nárůstem dat stojí podle analýzy společnosti IDC překotný rozvoj sociálních sítí, on-line videa, digitální fotografie a dat v mobilních telefonech.

„Zhruba 70 procent všech dat vytvářejí jednotlivci. O ukládání těchto dat se ale v drtivé většině starají velké firmy, jako je Microsoft nebo například Seznam.cz. Klasický příklad ukládání dat jednotlivci na firemní úložiště představují populární webové stránky pro sdílení obsahu jako je YouTube nebo Flickr,“ řekl Novinkám Michal Fišer ze společnosti EMC, která se specializuje na správu a ukládání dat.

Největšími žrouty úložného prostoru v domácnostech jsou podle něj především fotky ve vysokém rozlišení, kterých je díky rozmachu digitálních fotoaparátů stále více. „Přivézt si gigabajty vzpomínek z dovolené je již naprosto běžná věc, ale problém nastane ve chvíli, když se do té doby téměř bezedné úložiště náhle velmi rychle zaplní. Tento trend je ještě markantnější u videa ve vysokém rozlišení, nemluvě o rozvíjejícím se 3D formátu. Tyto nové technologie tempo růstu objemu uložených dat ještě zrychlí,“ vysvětlil Fišer.