Na prozatím nepojmenovaném mobilním telefonu spolupracuje se Sharpem společnost KDDI. Novince údajně ani v nejmenším nevadí koupel ve vaně, natož prudší déšť. Ve spojení se satelitní GPS navigací by tak mohl dobře posloužit na cestách na kole nebo motocyklu.

Telefon je véčkové konstrukce. Jeho přední i zadní vnější stranu pokrývají solární panely, pomocí kterých se přístroj dokáže dobíjet.

Přečtěte si také: Sharp ukázal světu televizi se solárním pohonem

Deset minut slunečního záření by telefonu mělo stačit na dobití tak, aby v pohotovostním režimu vydržel pracovat další dvě hodiny. Na dovolenou k moři byste tak sebou nemuseli vozit žádnou elektrickou nabíječku.

Všechny další technické parametry ale oba výrobci pečlivě střeží. Neznámá je i cena, za kterou se bude nový vodotěsný mobil se solárním pohonem prodávat. V japonských obchodech by se měl i přesto objevit už letos v červnu.

Konkurence od Evolve odolá vodě, pádům i mrazu

Vodotěsný mobil není v Česku ale žádnou novinkou. Již nějakou dobu nabízí takřka nerozbitný telefon společnost Evolve.

Hlavní předností mobilního telefonu Evolve Survivor je jeho pogumované tělo vyztužené kovovým rámem, díky kterému je zařízení téměř nerozbitné. Novinka odolá vlhkosti, dešti, sněhu i pádům. A pokud už mobilní telefon přesto spadne na zem, měl by přežít i přejetí osobním automobilem.

Evolve Survivor

Evolve Survivor
FOTO: Archiv, Novinky

Telefon je možné používat v -20 °C, ale také v 60 °C. Navíc odolá až 85% vlhkosti. Dobrodružnější jedinci ocení i netradiční funkce, jako je teploměr, tlakoměr, výškoměr nebo kompas. Neméně zajímavé jsou funkce LED svítilny nebo laserového ukazovátka. Ty je možné používat, i pokud je telefon vypnutý.

Pokud se telefonu vybije baterie a nikde není k dispozici elektrická síť, můžete jej nabít pomocí speciální ruční dobíječky. Ta bohužel ale není součástí balení. Paměť telefonu pojme až 300 kontaktů a 100 SMS zpráv. Navíc je možné paměť ještě rozšířit pomocí paměťové karty typu microSD s kapacitou 16 GB.

S počítačem Evolve Survivor komunikuje pomocí tradičního USB portu. Na jedno nabití by měl mobil vydržet pracovat až 450 hodin. Rozměry přístroje jsou 53 mm x 115 mm x 24 mm. Extrémně odolný mobil Evolve Survivor je v současnosti dostupný na našem trhu za 4500 Kč.