V současnosti podle ředitele české a slovenské pobočky Nokie Petra Kasy používá e-mail v mobilních telefonech méně než pět procent uživatelů.

Zhruba 78 procent by službu využívat chtělo, ale její nastavení dosud bylo příliš složité. Nokia se dohodla na spolupráci s velkými poskytovateli freemailových služeb, jako je například Seznam.cz.

Nokia bude e-mailovou aplikaci nabízet v novém modelu E75. Do ostatních telefonů vybavených operačním systémem Symbian S60 a novějším si ji uživatelé budou moci bezplatně stáhnout z internetových stránek firmy [ZDE].

Přečtěte si také: Svět internetu lze ovládnout i z displeje mobilního telefonu

Uživatelům freemailových služeb pak stačí jen zadat adresu a heslo a e-maily jim začnou chodit do mobilu stejně jako do schránky na internetu. Zájemci, kteří používají jiné mailové služby, například na vlastní doméně, musí ještě zadat parametry serverů pro příchozí a odchozí poštu.

Službu v současnosti Nokia nabízí bezplatně v testovacím provozu. O jejím komerčním zavedení uvažuje až po dohodě s tuzemskými mobilními operátory, se kterými dosud jedná. Na podzim chce firma pro mobily nabídnout i instant messaging.

Internet v mobilu je stále populárnější

„Z našich statistik vidíme markantní posun ve využívání mobilních služeb. Naši uživatelé překonali počáteční obavy, mobilní služby výborně zvládli a denně je používají,“ říká produktový manažer Seznam na mobil Ivan Mikula.

Jeho tým upravil mobilní služby Seznamu pro více jak 1000 typů mobilních telefonů a průběžně na základě uživatelských komentářů pracuje na dalších změnách, aby mobilní služby Seznamu byly na každém displeji telefonu dobře viditelné a ovladatelné.


:. Skoro tři čtvrtiny návštěv na mobilních službách Seznamu realizovali zákazníci Vodafonu. FOTO: Novinky

„Zákazníci se přestali bát využívat datové služby. Celkově si v rámci vánoční nabídky internet v mobilu na šest měsíců zdarma zaktivovalo téměř 520 tisíc zákazníků. Polovina uživatelů brouzdá po internetu tři a více dnů v týdnu,“ říká Lukáš Kružberský, ředitel marketingu pro nefiremní zákazníky Vodafonu.

Podle něj se zákazníci naučili navštěvovat stránky Seznamu speciálně upravené pro mobilní telefony. Mezi nejnavštěvovanější patří m.seznam.cz, m.email.cz, m.lide.cz, m.novinky.cz či m.firmy.cz.