Persson, vystupující nejen na síti pod přezdívkou Notch, se narodil ve švédském Stockholmu 1. června 1979. S programováním začal již v sedmi letech, tehdy ještě na počítači Commodore 128.

Počítače Notchovi učarovaly a ovlivnily prakticky celý jeho život. V 16 dokonce kvůli nim opustil základní školu a začal si vydělávat jako herní vývojář pro server King.com.

Markus „Notch” Persson na snímku z roku 2013

Markus „Notch” Persson na snímku z roku 2013

FOTO: Profimedia.cz

Zlomový byl pro tohoto úspěšného vývojáře rok 2009. Tehdy se totiž rozhodl opustit server King.com a naplno se věnovat své vášni – hře Minecraft. Kvůli ní založil herní společnost Mojang.

Pikantní na tom je, že Notch tehdy velmi váhal, zda má skutečně opustit stálou a jistou práci a věnovat se vývoji naplno.

Do hry vstoupil Microsoft

Nakonec se ale ukázalo, že to byl rozhodně tah dobrým směrem. Už v roce 2009 se totiž Minecraft těšil nebývalé popularitě, která v průběhu let dále narůstala.

Vše vyvrcholilo v roce 2014, kdy studio Mojang koupil americký Microsoft – svůj sen tak švédský programátor proměnil na miliardové jmění.

Americký softwarový gigant zaplatil za Perssonovo studio 2,5 miliardy dolarů, tedy v přepočtu takřka 53,4 miliardy Kč. Stalo se tak dva roky poté, co se Notch rozvedl. Ženatý byl mimochodem pouze rok, nyní je svobodný.

Vývojářský tým Mojang a Markus Persson (vpravo dole) na snímku z roku 2014

Po prodeji herního studia se stáhl švédský programátor do ústraní. Mojang po akvizici opustil se slovy, že „nechce mít zodpovědnost za tak velký projekt a stále více se rozrůstající tým lidí“.

Programování však na hřebík zcela nepověsil, ve Švédsku a USA se věnuje menším projektům, z nichž žádný však nedosáhl již tak velkého globálního úspěchu.

V současnosti žije multimiliardář střídavě ve Stockholmu a kalifornském Beverly Hills.

ČTĚTE TAKÉ:
Fenomén Minecraft najde uplatnění i ve školách
Každou volnou chvíli zasvětil Minecraftu. Vysněné království je dechberoucí
Minecraftu se prodalo přes 144 milionů kopií
Ukázka ze hry Minecraft

Ukázka ze hry Minecraft

FOTO: archív tvůrců

Může se vám hodit na Zboží.cz: