První hra Gran Turismo vyšla v roce 1997 a už tehdy byla určena výhradně pro herní konzoli Sony PlayStation. Hráči prvního vydání se museli spokojit se 170 vozy a 11 tratěmi, přesto se jí prodalo celosvětově necelých 11 miliónů kusů a vytvořena byla legenda mezi závodními simulátory. Gran Turismo 5, vydávané oproti čtvrté verzi již na Blu-ray discích, přináší očekávaně řadu vylepšení.

Záběry ze hry Gran Turismo 5 pro PlayStation 3

Nepřehledná mela během jízdy v neomezeném Arcade Mode

FOTO: Gran Turismo

Nejznatelnější je do dokonalosti propracované grafické rozhraní a především fotorealistické tratě, které si však vychutnáte dokonale jen na plochých televizorech s plným HD rozlišením. Již se nesetkáte s ozubenými okraji ani podivuhodnými stíny vozů jako dříve. Závodní okruhy odpovídají maximálně skutečnosti, a to nejen ty známé sportovní, ale i ty vytvořené ve známých světových městech jako Londýn, Madrid nebo Tokio. Nová je také podpora stereoskopického 3D zobrazení, pro které však potřebujete 3D televizor a příslušné brýle.

Záběry ze hry Gran Turismo 5 pro PlayStation 3

Fotorealistický Madrid jako okruh v Gran Turismo 5

FOTO: Gran Turismo

Po nutných pravidelných i několikasetmegových aktualizacích se vám po dlouhém a nápaditém filmovém intru objeví základní nabídka, kde máte možnost si vybrat mezi okamžitou jízdou zvolením Arcade Mode nebo postupným budováním své kariéry prostřednictvím GT Mode. Nachází se tu i Course Maker pro vytváření vlastních tratí a informační nákupní video kanál GT TV.

Záběry ze hry Gran Turismo 5 pro PlayStation 3

Závodní okruhy v Gran Turismo 5

FOTO: Gran Turismo

Asi nejnudnější je zvolení Ardace Mode, kdy máte okamžitý přístup k většině tratí i vozů. Můžete si rychle navolit hru pro dva hráče, zajet si klasických pár okruhů, stopnout si časovku nebo si jen zadriftovat téměř s jakýmkoliv vozem chcete. Odladění vozu je maximální, od barvy přes převodovku a další detaily, kterými se zabývají jen fajnšmekři.

Záběry ze hry Gran Turismo 5 pro PlayStation 3

Jízda v pouštních rallye podmínkách

FOTO: Gran Turismo

Mnohem zábavnější je zvolit poctivý GT Mode. Zde už máte vlastní profil jezdce, kde si musíte opatřit licence, koupit si auto a vydat se na některý ze závodů, na něž máte oprávnění. Od výuky brzdění a zatáčení se dostanete postupně ke koupi prvního auta (které si můžete postupně tunit dle libosti), prvním obchodům, potřebným servisům a závodům, na nichž si opravdu dáte záležet, abyste vyhráli a mohli závodit dál.

Záběry ze hry Gran Turismo 5 pro PlayStation 3

Vozy v Gran Turismo 5 jsou detailně zpracované

FOTO: Gran Turismo

Gran Turismo 5 jak dobrou adrenalinovou zábavou pro jezdce, kteří se nejen na českých silnicích nemůžou pořádně odvázat, tak i pastvou pro oči na trasách, kde se v průběhu závodu mění počasí a podmínky jsou maximálně realistické. Omrzet po čase může jen ty méně závodivé nebo menší technické nadšence.

HODNOCENÍ: 95 %