"Čekal jsem dlouho na tento den. Celý víkend jsem hrál. Neměl jsem ani čas na jídlo," uvedl jeden z náruživých japonských hráčů, který postával ve frontě na PS 3. Tento jednačtyřicetiletý pařan již vlastní původní PlayStation, PlayStation 2, přenosný PlayStation Portable a Xbox 360.

PlayStation 3 je dalším pokusem herních firem, kterak si utrhnout kus z obřího trhu se zábavními systémy. Podle finančních analytiků se ročně v tomto segmentu trhu otočí kolem 300 miliard dolarů.

Sony PlayStation 3 bojuje s konzolí Microsoft Xbox 360, 2. prosince se k těmto zábavním mašinkám přidá herní systém Wii společnosti Nintendo.

Hlava Sony nadšena

Šéf Sony Ken Kutaragi byl velmi potěšen, když viděl zástupy lidí, kteří dychtivě čekají, než se otevřou obchody s herními konzolemi. "Jsem rád, že tolik lidí čeká na PS 3... Doufám, že se všem bude nová generace herního hardwaru velice líbit," dodal.

PlayStation 3 je zatím nejpokročilejší herní konzolí, která se objevila na trhu. V její výbavě nechybí přehrávač Blu-ray disků, výkonné grafické jádro a unikátní mikroprocesor Cell, jenž experti nazývají "superpočítačem v čipu". [celá zpráva]

Problémy nepřestávají

Sonyho konzole však měla a stále má problémy s výtěžností. Výrobci se nedaří dodávat na trh tolik přístrojů, aby uspokojil poptávku. Cenu konzole Sony mohutně dotuje - její herní divize proto letos skončí ve velké ztrátě. Podobně si však počínají i konkurenti Sony - příkladem budiž Xbox 360, jehož výrobní cena je také vyšší než jeho cena prodejní.

Sony kvůli potížím s produkcí diod pro Blu-ray mechaniky dodá na trh v prvních dnech pouze 100 000 kusů PS 3. Ve srovnání s předchozí generací PlayStationů 2, kterých bylo zpočátku na trh během několika dnů prodáno přes milión kusů, je to velmi malé množství. Sony PlayStation 2 se na japonských obchodních pultech objevila v roce 2000.

Základní model PS 3 vybavený 20 GB pevným diskem se v Japonsku prodává za 550 dolarů (asi 12 100 korun), jeho cena je dvojnásobná ve srovnání s konzolí Nintendo Wii [celá zpráva] a přibližně o čtvrtinu vyšší než u systému Microsoft Xbox 360. 

Starý kontinent přivítá PlayStation 3 pravděpodobně až příští rok v březnu. Jeho cena by se v České republice měla pohybovat kolem 14 000 korun.