Hlavní obsah

Vědci z Cambridge budou zkoumat, zda superpočítače ohrozí lidstvo

Univerzita v Cambridge otevře v příštím roce nové centrum zkoumající rizika, která plynou pro lidstvo z používání umělé inteligence. Univerzita plánuje dát dohromady akademiky, kteří budou zvažovat, jak překotný vývoj superpočítačů a dalších technologií "ohrožuje naši vlastní existenci".

Článek

Podle agentury AP se nové středisko v Cambridge bude jmenovat Centrum pro studium existenciálního rizika. Profesor filozofie z Cambridge Huw Price řekl, že ačkoli se myšlenka o robotech ovládajících svět místo lidí může zdát velmi vzdálená, vyplatí se brát možná rizika vážně. "Musíme vzít vážně možnost, že v případě umělé inteligence může nastat moment Pandořiny skříňky, který když propásneme, může skončit katastrofou," řekl Price deníku Daily Mail.

Idea, že se stroje vzepřou lidem a zmocní se planety, je častým námětem vědeckofantastické literatury, autorem pojmu robot je spisovatel Karel Čapek. Vědci se však dosud věnovali spíše vymýšlení stále dokonalejších strojů než reflexi jejich možného vlivu na lidstvo.

Jedním ze zakladatelů centra je astronom a jeden z nejznámějších kosmologů světa Martin Rees, který před časem ve své knize varoval, že lidstvo se kvůli stále dokonalejší umělé inteligenci může samo vyhladit už na konci tohoto století.

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace, nebo počítají pohyb vesmíru.

Nejvýkonnějším superpočítačem na světě je Titan, který stojí v národních laboratořích v Oak Ridge v Tennessee (Oak Ridge National Laboratory, ORNL). Slouží k výzkumům v oblasti energetiky, změny klimatu a k dalším vědeckým disciplínám.  [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám