Hlavní obsah
USB porty notebooku Foto: Novinky

Nejrychlejší USB 3.0 bude letos na 80 miliónech přístrojů

Výrobci čipových sad základních desek již dnes standardně montují na nové modely rychlé USB 3.0, což zásadně urychluje jeho rozmach. Podle analytické agentury In-Stat by rychlé USB mělo být ještě před začátkem roku 2012 nainstalováno zhruba na 80 miliónech zařízení. Upozornil na to zahraniční IT server Hot Hardware.

USB porty notebooku Foto: Novinky
Nejrychlejší USB 3.0 bude letos na 80 miliónech přístrojů

Rozhraní USB 3.0 umí přenášet data rychlostí až 5 Gbit za sekundu. V praxi je tak možné data zkopírovat až desetkrát rychleji než se starším USB 2.0. Výrobci počítají, že kromě počítačů a notebooků budou postupně tímto rychlým standardem vybaveny všechny nové externí pevné disky a flashky, ale i videokamery, fotoaparáty, počítačové tablety, kapesní počítače a chytré mobily.

Právě poslední jmenovaná kategorie bude hrát v rozvoji největší roli. „Mobilní telefony jsou klíčovou hnací silou pro USB obecně a jinak tomu nebude ani u USB 3.0,“ uvedl Brian O’Rourke z agentury In-Stat.

„První telefon se SuperSpeed USB se na trhu objeví do roku 2013 a nahradí současné micro USB rozhraní,“ dodal.

USB konektory v mobilech

USB (Universal Serial Bus) je rozhraní, pomocí kterého počítače komunikují s dalšími zařízeními, například digitálními fotoaparáty, tiskárnami, MP3 přehrávači nebo právě mobilními telefony. Jeho výhodou je možnost připojování a rozpoznávání za běhu a napájecí napětí 5 V s možností odběru až 500 mA.

Již nyní mají některé mobilní telefony a komunikátory pouze jeden USB konektor, který slouží jak pro připojení k počítači, tak pro dobíjení baterie, a to buď prostřednictvím počítače, nebo klasickou nabíječkou z elektrické zásuvky.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků