Hlavní obsah
 

Mobilní pomocník na zápěstí. Apple před pěti lety ukázal první chytré hodinky

Přesně před pěti lety, 24. dubna 2015, začala společnost Apple prodávat své první chytré hodinky. Přestože podobná zařízení tehdy již nabízeli i další výrobci, americkému počítačovému gigantu se podařilo na trhu prosadit a zcela jej ovládnout.

 
Mobilní pomocník na zápěstí. Apple před pěti lety ukázal první chytré hodinky

Před pěti lety se snažily zaujmout zákazníky vlastními modely již společnosti Samsung, Sony, Huawei či například Pebble. S trochou nadsázky se dá říct, že Apple v tomto segmentu trhu tehdy startoval prakticky od nuly.

Stále rostoucí popularita iPhonů nicméně rychle vyšvihla i první generaci Apple Watch rychle na výsluní. V podstatě kdokoliv měl smartphone s logem nakousnutého jablka, nepřemýšlel zpravidla o jiných hodinkách než o těch od Applu.

I díky tomu nyní americký počítačový gigant kraluje trhu s chytrými hodinkami, zhruba 50 % trhu totiž tvoří prodeje právě Apple Watch. Dalšími velkými hráči na trhu jsou společnosti Samsung, Fitbit, Huawei či Xiaomi, i když takových úspěchů jako Apple nedosahují.

Pátá generace chytrých hodinek

Aktuálně láká Apple na chytré hodinky Watch Series 5. Ty by měly být ve všech ohledech lepší než předchůdce s pořadovým číslem čtyři. Patrně tím nejmarkantnějším rozdílem je funkce Always-On displej. Díky této vychytávce bude malá dotyková obrazovka neustále zapnutá a bude zobrazovat čas jako u skutečných hodinek.

Tato funkce by přitom neměla mít negativní vliv na celkovou výdrž baterie, protože v rámci Always-On displeje se obrazovka přepne do extrémně šetřícího módu, který radikálně omezí obnovovací frekvenci panelu.

Apple Watch Series 5

Foto: Stephen Lam, Reuters

Podle informací výrobce by tak hodinky měly vydržet na jedno nabití totéž co předchůdce – až 18 hodin. To v praxi znamená, že se bez elektrické zásuvky obejdou celý den. Na noc je ale bude nutné dávat do nabíječky.

Nejrůznějších vylepšení je nicméně u pětky daleko více, uvnitř hodinek se například nově ukrývá elektronický kompas. Nechybějí ani vychytávky, kterými se chlubili někteří předchůdci – hodinky používají tzv. next-gen akcelerometr a gyroskop, díky čemuž dovedou bezpečně identifikovat pád. Na to budou podle zástupců Applu navázány další aplikace, aby mohly v případě potřeby přivolat pomoc. Hodí se to pro sportovce, seniory a samozřejmě pro celou řadu dalších uživatelů.

Ceny Watch Series 5 startují na 11 690 Kč.

Apple Watch Series 5

Foto: Stephen Lam, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků