Hlavní obsah
Procesor Intel Core i9-10900K (ilustrační foto) Foto: archív výrobce

Intel rozšíří výrobní kapacity. Kvůli nedostatku čipů

Americký výrobce čipů Intel v reakci na jejich globální nedostatek rozšíří produkci. V americkém státě Arizona vzniknou za 20 miliard dolarů (necelých 443 miliard Kč) dvě nové továrny a firma bude čipy vyrábět i na zakázku pro externí zájemce. V úterý to oznámil nový generální ředitel Pat Gelsinger. Za tím účelem vznikne samostatná obchodní divize, jejíž budování podle šéfa firmy potrvá roky.

Procesor Intel Core i9-10900K (ilustrační foto) Foto: archív výrobce
Intel rozšíří výrobní kapacity. Kvůli nedostatku čipů

Problém s nedostatkem polovodičů mají v období pandemie mimo jiné světové automobilky. Volkswagen, General Motors, Ford, Renault, Toyota, Fiat Chrysler či Nissan musely kvůli výpadkům dodávek i zastavovat nebo přerušovat výrobu.

Intel výrobě čipů dominoval po desetiletí, v poslední době ale nabral ve srovnání s asijskou konkurencí zpoždění ve vývoji. Od doby, kdy společnost Apple představila svůj první chytrý telefon, se jen těžce přizpůsoboval odklonu od osobních počítačů k mobilním zařízením. Intel je stále ziskový, ale největší rozkvět z éry PC má dávno za sebou, uvedla agentura AP. Apple mu loni zasadil další ránu, když oznámil, že pro své počítače Mac bude používat vlastní čipy.

Gelsinger v úterý také uvedl, že v nejbližších měsících oznámí i rozšíření kapacit v Evropě. Akcie Intelu po úterním oznámení posílily o více než tři procenta.

Intel je jednou z mála posledních společností, která čipy navrhuje i vyrábí. Konkurenti Qualcomm a Apple si navržené čipy nechávají vyrábět u smluvních partnerů.

Krok Intelu podle agentury Reuters pomůže vyrovnat technologickou rovnováhu ve světě a posílí Evropu a Spojené státy. Vzhledem k napětí ve vztahu k Číně se vlády obou kontinentů začaly obávat koncentrace výroby čipů na Tchaj-wanu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků