Hlavní obsah

Český vynález: počítač ovládaný očima bude v Česku stát téměř 40 tisíc

Od příštího týdne bude možné v Česku zakoupit přístroj, který handicapovaným umožní ovládat počítač očima. První verzi systému vyvinula před pár lety Marcela Fejtová z Katedry kybernetiky ČVUT v Praze. Cena zařízení pro Českou republiku byla stanovena na 38 900 korun.

Český vynález: počítač ovládaný očima bude v Česku stát téměř 40 tisíc

Základ celého zařízení tvoří malá kamera uchycená k brýlové obrubě, která snímá pohyb zorničky člověka. Její pohyb se pak přenáší na kurzor na obrazovce, mrknutí plní roli kliknutí.

Výzkumný tým nyní pracuje na rozšíření systému. Nejen počítač, ale třeba i postel nebo rádio se bude možné ovládat očima i jinými částmi těla, řekla v Jedličkově ústavu novinářům Fejtová.

Jak to celé funguje

Zařízení lze podobně jako běžnou počítačovou myš připojit k jakémukoliv osobnímu počítači prostřednictvím USB rozhraní a ovládat jím prostřednictvím pohybů očí (či hlavy) vztažených ke klidové poloze (pohled přímo) veškeré nainstalované programy.

 

:. Text je možné zadávat pomocí softwarové klávesnice. Zdroj: Archiv

 

Text handicapovaní uživatelé mohou tedy psát například prostřednictvím softwarové klávesnice, která je součástí běžného operačního systému Windows. Tato utilita umožní uživateli pracovat s textovým editorem, ale také psát e-mailové zprávy nebo aktivně "surfovat" na Internetu.

 

Vyvinout oční ovládání počítače napadlo prý Fejtovou před lety, když četla článek o nemoci, která postihuje svaly a postupně omezuje pohyb člověka. Jedněmi z posledních svalů, které zůstanou funkční, jsou právě svaly očí.

Na vývoji systému I4Control spolupracovala Fejtová od počátku s Jedličkovým ústavem, který se stará o postižené děti a mladé lidi. Podle pracovníka ústavu Tomáše Sušického systém pomáhá především dětem se svalovým onemocněním, dětem po úrazech a amputacích rukou a částečně lidem s dětskou mozkovou obrnou.

Právě pro ně se bude systém upravovat a v budoucnu zřejmě bude možné přístroj ovládat i různými tlačítky umístěnými třeba u hlavy. Pomůže tak dětem, které komunikují tím, že dokážou jen pohnout hlavou.

Ovládat zařízení zrakem se uživatelé učí pomocí Lega

Aby se zařízení naučili ovládat také děti a mentálně postižení, vyvinuli tvůrci systému speciální autíčko - Gertíka. Tato okem ovládaná hračka má pomoci uživatelům k osvojení a procvičování komunikace s počítačem prostřednictvím systému I4Control.

:. Speciální autíčko slouží k výuce, jak používat systém. Zdroj: Archiv

Hračka byla vytvořena ze stavebnice Lego a její ovládání je velice jednoduché. Dívá-li se řidič-uživatel nahoru, auto jede dopředu, při pohledu dolů auto couvá. Zatáčí při pohledu doleva či doprava a na mrknutí se otočí lokátor.

Sušický si na zařízení pochvaluje hlavně to, že obsahuje elektronickou klávesnici v češtině. Jedličkův ústav totiž využíval i jiná obdobná zařízení, děti ale narážely na problém s háčky a čárkami. Zařízení při svém studiu i k hraní her využívá také gymnazista z Jedličkova ústavu Michal Kubát.

Podle něj není ovládání nijak složité, ale je potřeba si na to zvyknout. Zpočátku člověk píše velmi pomalu, protože se na elektronické klávesnici musí naučit hledat očima písmenka, jejichž výběr mrknutím potvrzuje.

V Čechách bude zařízení třikrát levnější než v EU

Český vynález se bude smět od ledna 2009 prodávat také v ostatních státech Evropské unie. Zájem prý projevily například severské země. Podobné systémy už sice existují i jinde ve světě, ale většinou jsou mnohem dražší. Podle Fejtové stojí od 5000 eur (asi 125 tisíc korun) nahoru.

České zařízení bude možné v ČR zakoupit za 38 900 korun. Čeští výzkumníci vyvinuli také zařízení, které ovládá počítač hlasem. Třeba program MyDictate, který vznikl na Technické univerzitě v Liberci, obsahuje slovník s více než půl miliónem slov, jejich tvarů a zkratek.

Počítač může ovládat i pouhá myšlenka

Již od dob prvních dílů hvězdných válek lidé snili o ovládání nejrůznějších věcí pouhou myšlenkou. Netrvalo dlouho a na trhu se objevila společnost Emotiv, která prezentovala zařízení s názvem Epoc, které dovolí přenášet myšlenky do počítače nebo herní konzole.

 

:. Zařízení pro ovládání počítače pouhou myšlenkou. Zdroj: Archiv

 

Tento elektronický přístroj působí nejen na první pohled jako futuristická helma. Ve skutečnosti se však jedná o velice citlivé zařízení, jež je obdařeno několika systematicky rozmístěnými čidly. Ta snímají mozkové pochody a pomocí bezdrátové technologie je předávají dále do počítače či herní konzole. Více informací o zařízení Emotiv Epoc naleznete zde.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků