Hlavní obsah
V Ostravě byl 2. října 2019 slavnostně spuštěn nový univerzitní superpočítač, který postupně nahradí nejstarší superpočítač Anselm. Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Česko má nový superpočítač. Jmenuje se Barbora

V národním superpočítačovém centru IT4Innovations při Vysoké škole báňské - Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO) byl uveden do provozu nový superpočítač za více než 70 milionů korun bez DPH. Dostal jméno Barbora. Je přibližně osmkrát výkonnější než jeho předchůdce Anselm.

V Ostravě byl 2. října 2019 slavnostně spuštěn nový univerzitní superpočítač, který postupně nahradí nejstarší superpočítač Anselm. Foto: Jaroslav Ožana, ČTK
Česko má nový superpočítač. Jmenuje se Barbora

„Nahrazujeme starý superpočítač Anselm novým. Kromě toho, že je výkonnější, obsahuje mnohé nové technologie. Celkově to tvoří zajímavý a vyvážený systém, který je výborný na numerické simulace, na zpracování velkých dat i na výpočty v oblasti umělé inteligence,“ řekl novinářům ředitel superpočítačových služeb centra Branislav Jansík.

Nový superpočítač dodala společnost Atos IT Solutions and Services. Na nákladech se podílely evropské dotace, stát i univerzita. „Naším cílem je pravidelně obnovovat naše výpočetní zdroje, tak aby naši uživatelé měli přístup k nejmodernějším výpočetním systémům a abychom byli schopni pokrýt v co největší míře jejich rostoucí požadavky,“ uvedl ředitel centra Vít Vondrák.

Výkon superpočítače je 826 teraflopů za sekundu. Barbora má souhrnnou kapacitu paměti výpočetních uzlů 43 terabajtů (Anselm měl 15 terabajtů), rychlost výpočetního úložiště až 28 gigabajtů za sekundu (Anselm šest gigabajtů) a rychlost linek výpočetní sítě až 200 gigabajtů za sekundu (Anselm 40).

„Máme tam velmi výkonná úložiště, máme tam extrémně rychlé flashdisky, které jsou přístupné vzdáleně po síti napříč systémem a dají se alokovat podle potřeby a které poskytují vysoký výkon při operaci s daty,“ vyjmenoval některé z přínosů počítače Jansík.

Salomon funguje dál

V centru ještě funguje superpočítač Salomon, který je se zhruba dvěma petaflopy za sekundu ještě výkonnější než Barbora. „Ale nový počítač má všechny nové technologie, které jsou potřebné pro to, abychom dělali výpočty nového typu a mohli v nich jít dopředu,“ řekl Jansík. Počítače jsou navzájem propojené, což se týká hlavně sdílení dat a úložišť.

Superpočítač Salomon je umístěn v datovém sále s 15procentní hladinou kyslíku.

Foto: Denisa Telaříková, Právo

Využití nového superpočítače bude podle Jansíka široké. „Superpočítač je univerzální vědecký přístroj, který využívají v podstatě všechny oblasti vědy a výzkumu, kde matematické modelování a numerické simulace hrají nějakou roli,“ řekl Jansík. Ostravské superpočítače podle něj využívají všechny větší tuzemské univerzity, výzkumné ústavy a částečně také komerční sféra, zvláště společnosti, které se zabývají vědou a výzkumem.

Rektor VŠB-TUO Václav Snášel řekl, že superpočítačové centrum je pro školu jednou z klíčových záležitostí. „Kde jsou potřeba aplikace superpočítačů, tak to je  hlavně v oblasti modelování, simulování, nějakých buď přírodních, nebo sociálních dějů, kde role těchto zařízení je nezastupitelná, a myslím si, že je to posun nejenom pro naši univerzitu, ale i pro celou Českou republiku,“ řekl Snášel.

Jméno Barbora vybrala pro superpočítač odborná porota z 1237 zaslaných návrhů. Jméno odkazuje k patronce havířů, ale jmenoval se tak i jeden důl v ostravsko-karvinském revíru, stejně jako v případech Anselma a Salomona.

V ostravském centru funguje ještě systém NVIDIA DGX-2, který byl spuštěn letos a specializuje se na výpočty umělé inteligence. Příští rok má být v centru instalován EuroHPC petascale superpočítačový systém, který bude mezi 50 nejvýkonnějšími superpočítači světa.

V Ostravě byl 2. října 2019 slavnostně spuštěn nový univerzitní superpočítač, který postupně nahradí nejstarší superpočítač Anselm.

Foto: Jaroslav Ožana, ČTK

Může se vám hodit na Zboží.cz:

Jak pracují superpočítače

Superpočítače zabírají na rozdíl od běžných stolních počítačů celé budovy. Jsou sestaveny z tisíců procesorů a mají stejný výkon jako stovky běžných PC. To, co dokáže superpočítač spočítat za jediný den, by trvalo běžnému domácímu PC celý rok.

Tomu odpovídá také jejich cena. Superpočítače jsou stejně drahé jako luxusně zařízené rodinné domy. Takto výkonné stroje zkoumají lidskou DNA, dešifrují tajné informace nebo počítají pohyb vesmíru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků